Każdy kto chociaż raz w życiu starał się o nową pracę – musiał napisać CV. Mimo, iż tak naprawdę ten dokument opisuje w skrócie nasze życie – wiele osób ma problem z napisaniem konkretnego, rzetelnego dokumentu. Dlatego też poniżej przedstawiamy 5 porad jak napisać idealne CV.
1. CV na komputerze
Bez względu na to, czy CV wysyłamy drogą elektroniczną czy osobiście składamy do rąk pracodawcy, musi być ono napisane na komputerze (nie odręcznie). Tylko w ten sposób uda się bowiem zachować proporcje tekstu, wyrównania oraz na jednej kartce A4 zawrzeć wszystkie niezbędne informacje. Dodatkowo, plusem napisania CV na komputerze jest możliwość uzyskania kilku kopii tego samego dokumentu (tym samym można je rozesłać do wielu pracodawców).
2. Obowiązkowe zdjęcie
W wielu ofertach pracy wręcz wprost pojawia się informacja, iż należy przesłać CV ze zdjęciem. I tu dla wielu osób pojawia się zagwozdka – jakie zdjęcie będzie odpowiednie? Dużym błędem i wielce niestosowane jest wklejanie zdjęć „codziennych”. Takie fotografie są dobre ale tylko na portale społecznościowe, nie na dokument, którym chcemy zdobyć przyszłego pracodawcę. Zdjęcie w CV powinno być więc oficjalne, najlepiej „dowodowe”, „legitymacyjne” lub „paszportowe”.
3. Najważniejsze informacje
To właśnie z CV pracodawca dowiaduje się przed poznaniem człowieka z kim ma do czynienia. Dlatego też idealne CV powinno zawierać maksimum najważniejszych, aczkolwiek konkretnych informacji. Imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, numer telefonu do kontaktu, informację o dotychczasowych wykształceniu i zatrudnieniu, posiadane kwalifikacje i kursy – to wszystko powinno być czytelne i jasne dla osoby, która otrzymuje takie CV do rąk.
4. Odpowiedni wygląd
Wiele osób popełnia błąd już na początku starania się o pracę. Ich CV bowiem jest nieczytelne (zbyt dużo informacji, za mała czcionka, nieodpowiednie rozmieszczenie treści itp.). Takie zagmatwane CV niezwykle ciężko się czyta, a już na pewno nie jest ono godne zapamiętania przez pracodawcę. Dlatego też warto zadbać o jego estetykę i wygląd wizualny. Odpowiednie rozmieszczenie informacji, podkreślenie najważniejszych informacji, stosowna oblamówka zdjęcia – świadczą o profesjonalnym podejściu.
5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Ta informacja musi znaleźć się w dolnej części każdego CV. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy decydujemy się wysyłać zgłoszenia drogą elektroniczną do pracodawców.