W sklepach i na aukcjach internetowych można znaleźć bardzo wiele łaciarek szewskich. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szyciem, mogą mieć więc mniejsze lub większe problemy z wyborem swojej pierwszej maszyny.
O czym należy pamiętać?
Dobra łaciarka szewska powinna posiadać funkcję regulacji docisku stopki. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa rozbudowany transporter. Przy wielu pracach dość dużą rolę odgrywa także regulacja szerokości i długości ściegu.
Najbezpieczniejszym wyborem są oryginalne maszyny od renomowanych producentów, które wykonane są ze wzmocnionych podzespołów. Twarda i solidna konstrukcja ma bezpośredni wpływ nie tylko na precyzję szycia dość grubych materiałów. Dodatkowe wzmocnienia wpływają bezpośrednio na wydajność i sprawność całego sprzętu.
Łaciarka szewska o wzmocnionych podzespołach przystosowana jest do bardzo intensywnej eksploatacji. Jeżeli musimy zmierzyć się z dość grubymi materiałami i skomplikowanymi pracami, to w pierwszej kolejności warto postawić właśnie na niezawodne maszyny HD.
Cenne wskazówki które mogą przydać się przy zakupie nowego sprzętu
Łaciarki szewskie mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie. W tym pierwszym przypadku najczęściej korzysta się z pomocy zwykłego koła zamachowego. Modele elektryczne wyposażone są oczywiście w silnik elektryczny, który znacząco ułatwia i przyśpiesza pracę. Godne polecenia są urządzenia wyposażone w elektroniczną regulację prędkości. Wysokiej klasy silnik nie generuje tak dużych wibracji, a co najważniejsze dość cicho pracuje.
Dobra łaciarka szewska powinna umożliwić pracę w dowolnym kierunku szycia. W nowoczesnych maszynach można wygodnie zmienić kierunek szycia poprzez obracanie stopki. Pamiętać należy o tym, aby zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia stopki. Mowa tutaj nie tylko o wysokości podnoszenia pedałem, ale również o wysokość podnoszenia ręcznym systemem.
Jeżeli chodzi o długość samego ściegu, to w większości modelach wybrać można 1-5 mm. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że ogromną rolę odgrywa system igły. W prostych urządzeniach znaleźć można wyłącznie standardowy rozstaw igieł (2,4 mm). Droższe łaciarki szewskie wyposażone są w dodatkowy rozstaw igieł od 1,8 do nawet 2,4 mm. Przydać może się także pozycjonowanie igieł.