Druk sublimacyjny w ostatnich latach prawdziwie zrewolucjonizował rynek poligraficzny. Na czym on polega? Dlaczego jest tak często wykorzystywany? Na te oraz kilka innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Na czym polega metoda druku sublimacyjnego – w największym skrócie.

Druk sublimacyjny jest metodą przenoszenia wydruku na tkaninę bądź inne przedmioty, jak jego nazwa wskazuje, za pomocą sublimacji. Pierwszym jego etapem jest wydrukowanie danego wzoru na specjalnym papierze transferowym. Wykorzystuje się do tego tusze na bazie wody. Następnie, używając wysokiej temperatury oraz ciśnienia przenosi się go na przedmiot (np. na tkaninę) pokryty specjalnym lakierem poliestrowym. Dzięki temu możemy cieszyć się trwałym i wysokiej jakości nadrukiem.

Druk sublimacyjny ma wiele zalet

Metoda druku sublimacyjnego wykorzystywana jest coraz częściej ze względu na swoje niewątpliwe zalety. Taki wydruk jest bardzo trwały, odporny na ścieranie czy wysoką temperaturę. Z powodzeniem możemy więc go prać, czy prasować. Tej metody możemy używać także na przedmiotach mających swoje zastosowanie na zewnątrz, gdyż jest on odporny także na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, słońce czy deszcz, wysokie i niskie temperatury. Wydruk taki nie kruszy, nie zmienia kolor u i nie blaknie. Wydruki sublimacyjne cechuje także wysoka jakość. Grafiki mają wyraziste kolory, przejścia między nimi są ostre, a całe obrazki są estetyczne.

Co czego wykorzystuje się metodę druku sublimacyjnego

Metoda ta kojarzy nam się głównie z gadżetami reklamowymi, takimi jak koszulki z logo firmy, czy firmowe kubeczki. Można ją także wykorzystać na innych przedmiotach jak choćby parasole w ogródkach restauracyjnych. Druk sublimacyjny świetnie nada się na baner reklamowy. Również osoby prywatne znajdą doskonałe zastosowanie do tej metody. Coraz więcej osób ma ochotę wyróżniać się z tłumu, nosić oryginalne, wyjątkowe ubrania. Wystarczy stworzyć niepowtarzalną, osobistą grafikę i wydrukować ją na dowolnej koszulce, by cieszyć się ubraniem, którego nie ma nikt poza nami.