Zakup działki inwestycyjnej musi być dobrze przemyślany. Ważne jest, by działka spełniała wszystkie oczekiwania inwestora. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by dobrze zainwestować?

Działka inwestycyjna – co to jest?

Zastanawiając się nad zakupem działki inwestycyjnej, trzeba zdawać sobie sprawę, że na działce nie zawsze można wybudować to, o czym marzy inwestor. Ważne jest, by jeszcze przed zakupem zorientować się jakie jest jej przeznaczenie.

Wybierając Działki inwestycyjne koniecznie należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie w tym dokumencie będą oznaczenia, które powiedzą inwestorowi, czy działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe (MW), przemysłowe (P), usługowe (U) czy tereny mieszkaniowe o mniejszej intensywności (MN).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Wybierając działki inwestycyjne należy pamiętać jeszcze o kilku innych aspektach, na które warto zwrócić uwagę.

Ważna jest przede wszystkim lokalizacja działki. Inwestor, który chce wybudować blok mieszkalny może poszukiwać działki zarówno w mieście, w centrum, jaki i tuż poza miastem. Wszystko zależy od rozmiarów inwestycji. Budowa całego osiedla może być zlokalizowana poza centrum. Dzięki temu inwestor może nabyć działki w niższej cenie. Jest to jednak inwestycja wymagająca dużych nakładów.

Budowa domów szeregowych czy wolno stojących również będzie atrakcyjna, gdy będzie mieściła się w okolicy podmiejskiej. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy inwestor szuka działki, by wybudować wyłącznie jeden budynek wielomieszkaniowy.

Kolejnym aspektem, który trzeba mieć na uwadze wybierając działki inwestycyjne, jest dostęp do drogi publicznej, a także uzbrojenie działki. Instalacja wodno-kanalizacyjna, gazowa czy energetyczna musi znaleźć się na działce. Oczywiście można kupić działkę bez tych udogodnień, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nie można zapomnieć, że wydłuża się również czas realizacji inwestycji. Dociągnięcie mediów jest czasochłonne.

Działki inwestycyjne o prostokątnym lub kwadratowym kształcie są łatwiejsze do zagospodarowania niż działki o nieregularnym kształcie. O tym również warto pamiętać, poszukując odpowiednich gruntów.