Nauka języka hiszpańskiego jest obecnie czymś, na co decyduje się coraz więcej osób w naszym kraju. Jest to język bardzo popularny na świecie, który z całą pewnością przyda się w życiu prywatnym i zawodowym. Ci, którzy dopiero planują przygodę z hiszpańskim, często zadają sobie pytanie o to, czy łatwo jest się go nauczyć.
Czy język hiszpański jest łatwy?
Zasadniczo dla Polaków nauka języka hiszpańskiego nie powinna być bardzo trudna. Warto pamiętać, że sami mówimy językiem, który na świecie uchodzi za jeden z najtrudniejszych. W porównaniu z polskim hiszpański wydaje się więc możliwy do opanowania w relatywnie krótkim czasie.
Jednak nauka jakiegokolwiek języka wymaga sporo wysiłku, zaangażowania i regularnej pracy. Kurs hiszpańskiego może dać pozytywne efekty tylko wtedy, kiedy uczeń naprawdę się w niego zaangażuje. Co prawda proponuje się dzisiaj różne „cudowne metody”, dzięki którym języka można nauczyć się niemal bez wysiłku. Doświadczenie pokazuje jednak, że opowieści takie należy włożyć między bajki.
Czy wymowa hiszpańska jest trudna?
Na każdym kursie hiszpańskiego na początku poznaje się tajniki wymowy kastylijskiej. Czy jest ona bardzo trudna? Okazuje się, że nie. Zasady dotyczące wymowy hiszpańskiej są łatwe i możliwe do zapamiętania w czasie jednej lekcji. W porównaniu z wymową francuską, czy angielską, hiszpańska wymowa jest raczej łatwa.
Należy jednak wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi krajami, w których mówi się po hiszpańsku, istnieją pewne różnice pod tym względem. Dla native speakerów nie stanowią one problemu, ale osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem, mogą sprawiać spore trudności. Kurs hiszpańskiego zazwyczaj koncentruje się na jednym (najczęściej hiszpańskim) wariancie wymowy.
Co jest najtrudniejsze w nauce języka hiszpańskiego?
Gramatyka hiszpańska nie jest trudna. Wymowa również nie sprawia większych problemów. Co jednak w nauce hiszpańskiego może być trudne? Przede wszystkim jest to umiejętność swobodnego porozumiewania się językiem mówionym.
Wiele osób hiszpańskojęzycznych mówi dość szybko. Zrozumienie rozmówcy wymaga więc osłuchania, a to bierze się wyłącznie z praktyki. Ważną częścią kursu hiszpańskiego powinno być więc słuchanie jak największej ilości materiałów, podcastów, czy audycji, a także częste rozmowy z jak największą ilością osób posługujących się tym językiem.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.