Nie ma dorosłej osoby, która choć raz w swoim życiu nie musiałaby napisać CV. To bowiem podstawowy dokument, który składa się na pierwszym etapie rekrutacji starając się o nową pracę. I jak się okazuje, CV wiele mówi o kandydacie – pozwala zwrócić na konkretną osobę uwagę danego pracodawcy oraz niekiedy definitywnie stwierdzić, iż dany kandydat kompletnie nie pasuje do poszukiwanego zespołu. Co napisać w CV, by zwrócić na siebie uwagę? Jak powinno wyglądać profesjonalne CV? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Curriculum Vitae
CV to dokument, który chronologicznie i w skrócie, precyzyjnie „opisuje” danego kandydata, który stara się o konkretne stanowisko u danego pracodawcy. CV obecnie wysyła się często elektroniczne w odpowiedzi na ogłoszenia, dlatego też warto zadbać o to, by było ono jak najodpowiedniejsze i by posiadało w sobie wszystko co najlepsze o kandydacie, by ten jak najbardziej zwrócił na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy. CV powinno być napisane na komputerze, z zachowaniem wszelkich norm estetycznych i wizualnych. Powinno posiadać odpowiednią czcionkę, by zarówno na monitorze, jak i na wydrukowanej kartce każdy kto na nie spogląda, nie miał problemów z odczytaniem informacji o kandydacie.
Co napisać w cv, by pracodawca zwrócił na nas uwagę?
Jak się okazuje, CV często zawierają informację, które tak naprawdę nie są potrzebne pracodawcy i które niewiele wnoszą o osobie, która stara się o dane stanowisko. Lepiej więc skupić się na konkretnych wiadomościach, informacji o drodze zawodowej, kształceniu, kursach i szkoleniach niż na zainteresowaniach czy hobby, które często niekoniecznie współgrają z życiem zawodowym. W CV warto chronologicznie więc zawrzeć swoje wykształcenie – jeżeli posiadamy ukończonych kilka szkół wyższych i liczne studia podyplomowe – lepiej pominąć etap podstawówki i gimnazjum.
Ważne jest także zdobyte przez nas doświadczenie, dlatego też dobrze zawrzeć informację o tym, gdzie w konkretnych latach pracowaliśmy (u jakiego pracodawcy i na jakim stanowisku) oraz jakie w tym czasie pozyskaliśmy umiejętności. Bardzo dobrze świadczą o pracowniku wszelkie dodatkowe kursy i szkolenia, gdyż to jest informacja dla przyszłego pracodawcy, iż osoba ta chętnie się kształci i jest otwarta na poszerzanie swojej wiedzy. Warto także wspomnieć o kursach, które dopiero co zaczęliśmy, a których jeszcze nie ukończyliśmy – jest to kolejny plus dla nas. Informacje o rodzinie, stanie cywilnym – nie są konieczne, dlatego też wiele osób odchodzi już od zawierania w CV takich danych.