Co sprawia, że człowiek się relaksuje i zapomina o stresie? Ktoś powie, że słuchanie ulubionej muzyki. Ktoś inny, że czytanie książki albo oglądnie filmu. Jednak w niniejszym tekście opiszemy produkt, który równie dobrze wpływa na samopoczucie, choć jego głównym zadaniem jest zabezpieczanie przedmiotów gotowych do wysyłki. To oczywiście folia pęcherzykowa.

Czym jest folia bąbelkowa?

To nic innego, jak specjalne tworzywo, które charakteryzuje się zarówno elastycznością, jak i lekkością. Każdy producent folii bąbelkowej zapewnia, że będzie ona idealnie nadawać się do wypełniania wolnej przestrzeni w różnej wielkości kartonach. Skąd wzięła się taka nazwa? Otóż ów produkt jest specyficznie wytworzony – między warstwami umieszcza się bowiem pęcherzyki powietrza. To powoduje, że Folia pęcherzykowa stanowi bardzo solidną ochronę. Spełnia dwie funkcje: izolacyjną oraz amortyzacyjną. Właśnie dlatego wszyscy za jej pomocą pakują zarówno szkło, jak i sprzęty elektroniczne!

Produkcja folii bąbelkowej

Skoro już wytłumaczyliśmy, co to jest folia bąbelkowa, pora przejść do opisu czynności związanych z jej produkcją. Chcąc stworzyć taki ochronny materiał, trzeba najpierw przygotować granulki żywicy polietylenowej, które wielkością przypominają ziarenka ryżu. Owe elementy, zwane także kuleczkami, wrzucane są do odpowiedniego cylindra. Kolejnym krokiem jest ich przetapianie w temperaturze wynoszącej przeszło 450 stopni Celsjusza. Gdyby zapytać producenta folii bąbelkowej, jakie czynności muszą być jeszcze wykonane, to odpowie, że należy uformować cienką warstwę. Żywica powinna być zamieniona w ciecz w wyniku jej wyciskania ze wspomnianego cylindra na położone na siebie przeźroczyste arkusze. Następne etapy to m.in.: spłaszczenie w taki sposób, by osiągnąć daną grubość oraz przycinanie i nawijanie na rolkę.

Folia pęcherzykowa i jej właściwości

Cała produkcja to dość trudny proces. Nic dziwnego. Producent folii bąbelkowej nie może wypuścić na rynek wyrobu bez odpowiedniej, wysokiej jakości. Taki elastyczny arkusz plastiku z widocznymi na powierzchni pęcherzykami, które są wypełnione powietrzem, musi ochronić konkretne towary przez rozbiciem. Poza tym folia powinna charakteryzować się innymi właściwościami. Mowa chociażby o wodoodporności, termoizolacji, braku zapachu czy kleistości, a także łatwości barwienia na różne kolory. Warto też nadmienić, że polietylen, czyli główny surowiec, z jakiego odbywa się produkcja folii bąbelkowej, sprawia, że do paczki nie przedostaje się kurz oraz pył. Ważny jest również aspekt ekologiczny – folia pęcherzykowa może

być bezpośrednio poddana recyklingowi.