Włochy to niezwykle popularny kraj podróży Polaków. Przez cały rok chętnie wyjeżdżają tam osoby na krótki odpoczynek bądź w interesach. Bez względu jednak na cel podróży pamiętać należy o przepisach, które mają na celu przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Przepisy drogowe Włochy

Przepisy drogowe we Włoszech wbrew pozorom nie należą do nazbyt skomplikowanych. W zasadzie można nawet śmiało stwierdzić, że znaczna część z nich nie odbiega drastycznie od przepisów określonych na terytorium Polski.

Przepisy poruszania się po drodze we Włoszech, jak zresztą nie sposób się nie domyślić, dotyczą w dużej mierze prędkości. Należy zatem mocno pilnować, aby noga nie okazała się ciężką i nadmiernie nie przygniotła pedału gazu. Zgodnie z przepisami drogowymi we Włoszech po terenie zabudowanych samochód może poruszać się z prędkością 50 km/h, co nie odbiega od przepisów obowiązujących w Polsce. Poza terenem zabudowanym maksymalna prędkość może wynieść 90 km/h.

Nadmienić należy, że włoska policja wybitnie wręcz pilnuje przestrzegania porządku szczególnie pośród turystów. Każde przewinienie może zakończyć się uzyskaniem mandatu, co niestety uszczupli budżet nawet o kilka tysięcy euro. Warto pamiętać, że mandaty we Włoszech cudzoziemcy muszą opłacać na miejscu, w związku z czym lepiej posiadać przy sobie zawsze jakieś pieniądze. Oczywiście mandat można opłacić także kartą, co stanowi dla wielu osób znaczne udogodnienie.

Parkowanie we Włoszech

Mandaty we Włoszech można zgarnąć z łatwością niestety nie tylko za nieprzestrzeganie prędkości. Włoskie służby mundurowe chętnie wręczają mandat za niewłaściwe parkowanie, dlatego dobrze jeszcze przed przekroczeniem włoskiej granicy jest zorientować się w zasadach dotyczących parkowania.

Parkingi po prawdzie nie różnią się od parkingów polskich. Oznaczone są czterema kolorami, chociaż turystów obowiązują przede wszystkim dwa – biały oraz niebieski.

Parking oznaczony białymi liniami to miejsca bezpłatne. Niestety szczególną uwagę należy zwrócić na znaki, ponieważ często bezpłatne miejsca parkingowe są ograniczone czasowo. Znaczy to, że bardzo prosto można otrzymać Mandat za parkowanie we włoszech. Miejsca parkingowe oznakowane na niebiesko oznaczają miejsca płatne. Jednakże w wypadku tych miejsc również dobrze rozejrzeć się za ewentualnymi znakami. Miejsca są płatne nierzadko w określonych odgórnie godzinach.