Zbiornik IBC lub kontener IBC jest skrótem od angielskiej nazwy Intermediate Bulk Container i oznacza duże pojemniki, które służą do przewozu luzem. Pojemniki nazywane są także w języku potocznym mauserami lub schutzami, od nazwy producentów.
Jaki powinien być kontener IBC?
Kontener IBC powinien spełniać określone normy. Po pierwsze powinny być wykonane z tworzywa polietylenowego oraz utrzymywać szczelność, która niezbędna jest przy transporcie materiałów płynnych. Wszystkie one wyposażone są w otwór wlotowy w części górnej, a także kranik do opróżniania pojemnika i odprowadzania płynów. Wszystkie te kontenery mają przeważnie duże pojemności, a największa z nich to 1000 litrów.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik IBC?
Paletopojemnik IBC, Zbiornik ibc i kontener mają przeważnie taką samą formę i kształt sześcianu. Wszystkie one umieszczone są na palecie i zabezpieczone dodatkowo za pomocą metalowego kosza.Paletopojemniki i zbiorniki na wodę z deszczu, czyli popularną deszczówkę, mają specyficzny kolor i zaokrąglony kształt. Każdy z kontenerów może mieć trochę inne przeznaczenie, jednak większość z nich jest uniwersalna. Część zbiorników natomiast przygotowywana jest dla szczególnych płynów, takich jak alkohole, oleje .
Główne zalety paletopojemników IBC
Do głównych zalet opakowań tego typu należy fakt, że są one ergonomiczne. Oznacza to, że ze względu na swój kształt, można je układać jeden na drugi. Dzięki temu, że mają one dużą pojemność, ogranicza się ilość mniejszych kontenerów, a to zapewnia z kolei więcej miejsca na transport. Do produkcji tych pojemników używany jest polietylen, który jest materiałem odpornym na substancje żrące i na działanie chemikaliów. Dzięki temu zbiorniki te wykorzystywane są często w przemyśle chemicznym.Kosz stalowy, który otacza zbiorniki IBC chroni ładunek i umożliwia jego stabilizację podczas transportu. Pomaga również ustawić pojemnik na powierzchni transportowej. Osadzone są przeważnie na paletach z tworzywa sztucznego lub z drewna.Wszystkie kontenery dostępne w sprzedaży posiadają stosowne zezwolenia i certyfikaty. Pojemniki mogą być wykorzystane również do innych substancji, należy jednak pamiętać, że przed ich ponownym napełnieniem, trzeba je opróżnić i wyczyścić.