Zbliżają się święta, urzędy pocztowe i siedziby firm kurierskich stają się po brzegi wypełnione osobami wysyłającymi kartki i paczki do swoich bliskich. Poza przesyłkami krajowymi pojawia się bardzo dużo paczek wysyłanych za granicę, na przykład do Stanów Zjednoczonych. Usługi związane z transportem zagranicznych przesyłek są bardzo popularne, ale trzeba wiedzieć, że każdy taki transport to dość poważne przedsięwzięcie.

Kartki i listy zagraniczne

W przypadku przesyłki do usa o rozmiarze tak małym, że mieści się ona w większej lub mniejszej kopercie, w teorii nie powinny pojawić się żadne problemy. Wystarczy zadbać o poprawne zaadresowanie koperty. Niektóre urzędy pocztowe wymagają wpisania nazwy kraju, w przypadku USA – stanu i innych dokładnych informacji w języku angielskim oraz polskim. Jest to przydatne z uwagi na to, że w Polsce niestety wciąż zdarzają się osoby bez znajomości języka angielskiego i mogą mieć one problem z prawidłowym przekazaniem tak oznakowanej przesyłki do USA. Podobnie w zagranicznym urzędzie może nie udać się rozpoznanie adresu napisanego po polsku. Opłaty za listy i kartki do Stanów są ujednolicone w przypadku poczty. Korzystając z innej firmy dobrze jest sprawdzić wcześniej, jak to wygląda. Dostępne np. w internecie cenniki powinny okazać się bardzo pomocne. Oczywiście większa ilość możliwości sprawia, że łatwiej jest wybrać korzystną cenowo ofertę.

Paczka do USA i ewentualne problemy z nią związane

Trudniejsze okazują się kwestie związane z nadaniem paczki do USA. Na szczęście ani polskie urzędy pocztowe, ani firmy kurierskie nie wprowadzają w tym przypadku żadnych poważnych ograniczeń i można w paczce wysłać praktycznie wszystko. Istotne jest jednak prawidłowe opakowanie zawartości konkretnego typu. Niekiedy trzeba wykupić ubezpieczenie niezależnie od tego, czy paczka zawiera cenne przedmioty, czy też niekoniecznie. Oczywiście ważne jest samo opakowanie zewnętrzne, które musi charakteryzować wysoka trwałość i odporność na zgniecenia lub uderzenia. Każda firma ma regulamin, którego trzeba przestrzegać. W regulaminie można spotkać się np. z zapisami dotyczącymi przedmiotów wykluczonych. Nie wolno ich umieszczać w paczce. Chociaż paczki krajowe nie zawsze są kontrolowane pod tym względem, zagraniczne sprawdza się znacznie częściej. Niezgodna z regulaminem zawartość może doprowadzić do cofnięcia przesyłki z nadania.