Tworzenie modeli w wymiarze 3D jest w ostatnich latach nieodzownym elementem projektowania i produkowania różnorodnych obiektów. Narzędziem, którym umożliwia i w dużym stopniu usprawnia ten proces jest odpowiednie oprogramowanie. Najstarszym i zarazem najbardziej popularnym jest solidworks. Na jego popularność składają się przede wszystkim wysoka jakość, funkcjonalność i niezawodność. Zatem jakie funkcje posiada i co umożliwia ten program?

Funkcje Solidworks

Oprogramowanie Solidoworks jest proste w obsłudze, wobec czego nowi użytkownicy szybko przyswajają jego obsługę, a doświadczeni pracują z nim bardziej efektywnie. Solidworks udostępnia narzędzia, które podnoszą jakość, a także zwiększają szybkość oraz skuteczność projektowania – nie tylko w technologii 2 D, lecz przede wszystkim w doskonaleniu pracy nad projektami trójwymiarowymi. Oprogramowanie to pozwala na szybkie tworzenie wysokiej klasy rysunków 2D, które automatycznie aktualizują się podczas edycji projektu 3D. Ponadto przy pomocy tego narzędzia istnieje możliwość projektowania złożonych kształtów o wielu krzywiznach, a także wielu złożeń z tysiącami elementów. Jedną z bardzo istotnych możliwości, jakie oferuje ten program są specjalistyczne funkcje do obsługi arkuszy blachy, form, konstrukcji spawanych, czy też instalacji rurowych i elektrycznych, co sprawia, że zadania projektowe mogą być szybciej obsługiwane.

Korzystanie z solidworks licencja

Możliwość wykorzystywania oprogramowania solidworks przy tworzeniu różnego rodzaju projektów jest dostępna po wykupie solidworks licencja, która jest oferowana w trzech wariantach: pakiet Standard, Professional i Premium. Dla najbardziej złożonych projektów i modeli zalecany jest ostatni z pakietów, bowiem posiada najwięcej funkcji i możliwości. Ponadto istnieje kilka rodzajów licencji: komercyjna – przeznaczona dla firm i wykorzystywania komercyjnego; badawcza, która skierowana jest do uczelni i jednostek badawczych; edukacyjna, która wykorzystywana jest do nauki w szkołach, uczelniach wyższych i centrach edukacyjnych. Oferowany jest także wariant startup przeznaczony dla młodych firm.

Jak widać, oprogramowanie Solidworks nie bez przyczyny jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem projektowania modeli na świecie, bowiem dzięki niemu każda firma może urzeczywistnić nawet najbardziej wyimaginowane wizje produktów.