Oryginalność jest we współczesnym świecie bardzo ceniona – zarówno w zakresie ubioru, zainteresowań, jak i ogólnie pojętego sposobu bycia. Młodzi ludzie starają się wyróżnić z tłumu na wiele różnych sposobów, zaś wygląd jest najprostszym środkiem do osiągnięcia tego celu.

Nietypowy nadruk sposobem wyrażania siebie

Domy handlowe prześcigają się w oferowaniu swoim klientom nietypowych faktur i fasonów, przywołując trendy z przeszłości i wzbogacając je o nowe spojrzenie. Bardzo popularnym, właściwym jedynie naszym czasom, trendem są naszywki, przypinki i nadruki będące w stanie ożywić nawet pozornie najprostszą kreację. W początkach swego istnienia nadruki na tkaninach były bardzo nietrwałe – nie wnikały w materiał, a tkwiły niejako na jego powierzchni. Przez ten stan rzeczy były narażone na uszkodzenia w wyniku zginania materiału, a także bardzo szybko się spierały, czyniąc ubrania niemożliwymi do dalszego noszenia.

Wiele firm długo pracowało nad opracowaniem techniki, która czyniłaby nadruki na tkaninach bardziej wytrzymałymi. Stąd też z czasem powstał druk techniką sublimacyjną, będący obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych i najskuteczniejszych technik druku.

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby nadruki sublimacyjne były zgodne z oczekiwaniami

Wspomniana wyżej metoda wykorzystuje istniejące w przyrodzie od zawsze zjawisko sublimacji. Stałe cząstki atramentu, w warunkach odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia, wnikają w strukturę materiałów, nie obniżając ich wartości. Ponadto nadruki sublimacyjne cechują się dużą wyrazistością kolorów i szczegółów – aby jednak ich jakość była jak najlepsza, należy spełnić kilka zasadniczych warunków.

Tkanina, na którą nakłada się nadruk powinna składać się w znacznej części z włókien poliestrowych, które mają zdolność absorbowania cząstek atramentu i są odporne na drastyczne warunki panujące w wykorzystywanej prasie. Ponadto jakość nadruków jest najlepsza, gdy nanosi się je na jasne tkaniny – najlepiej białe. Nie oznacza to jednak, że druk techniką sublimacyjną uniemożliwia tworzenie odzieży kolorowej – w przypadku chęci uzyskania barwnego materiału z nadrukiem można bowiem zadrukować całą powierzchnię ubrania. Innym koniecznym warunkiem jest to, aby druk sublimacyjny wykonywać na wykrojach – nie zaś na gotowych ubraniach. Pozwala to na dokładne przeniesienie wzoru z papieru na tkaninę.

Wiele firm zajmuje się hurtową produkcją ubrań opatrzonych nadrukami sublimacyjnymi – zapewniając wykroje, nadruki i szycie na najwyższym poziomie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://nadrukisublimacyjne.pl/