Modnym rozwiązaniem jest dzisiaj niezatrudnianie w firmach księgowych, a w zamiast tego zleca się rachunkowość osobnym firmom. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie są zalety outsourcingu księgowości i kto powinien z niego korzystać?

Zaufani księgowi

Wydaje się, że przeważnie skorzystanie z outsourcingu księgowości daje większe poczucie pewności, że korzysta się z usług kompetentnych osób. Rzecz w tym, że w biurach rachunkowych nie pracują anonimowi ludzie. Dobre biura dbają o transparentność, przez co łatwo można sprawdzić ich kompetencje. Jest to z pewnością dużo trudniejsze, jeśli zatrudnia się specjalistę od rachunkowości na etat.

Warto podkreślić, że zaufanie do księgowych jest bardzo ważne. Zajmują się oni bardzo odpowiedzialnymi sprawami, które mają wpływ na całą firmę. Istotne są więc nie tylko kompetencje księgowych, ale również ich uczciwość.

Oszczędność dla małych firm

Rzecz jasna, za outsourcing księgowości trzeba zapłacić. Stawki są różnorodne, zależą od renomy danej firmy oraz od tego, jak wiele zadań zajmują sprawy rachunkowe danej spółki. Oczywiście, często możliwe są również negocjacje stawek pomiędzy biurem rachunkowym a jego zleceniodawcą.

Niemniej jednak, mimo wszystko zwykle opłaca się korzystać z outsourcingu księgowości. Jest to opłacalne zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach. W niewielkiej firmie nie ma bowiem zbyt wielu spraw rachunkowych do załatwienia. Zlecenie dla firmy outsourcingowej jest wiec niewielkie, przez co kosztuje zwykle mniej niż pensja dla pracownika na etacie.

Kompleksowa usługa

Przedsiębiorcą z pewnością zależy, aby kompleksowo zadbano o ich księgi rachunkowe. Niestety, pracownik na etacie przeważnie tego nie zapewnia. Księgowi są bowiem wyspecjalizowani w węższych dziedzinach rachunkowości. W firmie outsourcingowej pracuje jednak więcej osób, które wzajemnie uzupełniają się wiedzą i umiejętnościami. Trafny wybór firmy sprawia, iż outsourcing księgowości zapewnia załatwienie wszystkich spraw rachunkowych.

Niewątpliwie, skorzystanie w ramach outsourcingu księgowości z firmy pracującej na swój rachunek, a nie z pracownika etatowego, ma jeszcze jeden duży plus. Chodzi tutaj o oszczędność czasu i wysiłku. Rzecz w tym, że nie trzeba szukać pracownika, ani przeprowadzać z kandydatami rozmów wstępnych. Wybranie najlepszego an rynku biura księgowego z pewnością zabiera o wiele mniej czasu. Wystarczy na dobrą sprawę przeglądnąć kilka opinii o firmie, a później odbyć jedną rozmowę, podczas której będzie można ustalić szczegółowe warunki współpracy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC

Category : Bez kategorii