Człowiek, który nie interesuje się elektroniką oraz tym, jak odbywa się produkcja podzespołów elektronicznych, będzie zaskoczony, że w tej branży stosuje się żywicę lub pastę. Przecież żywicę widzi tylko na drzewie, a pastą myje zęby. Tymczasem okazuje się, że owe materiały (oczywiście inaczej wyglądające, mające specjalne właściwości), które oferuje chociażby sklep blelektronik.com.pl. są niezbędne w procesie produkcyjnym. Dlaczego?

Co to jest żywica do elektroniki i jakie są jej rodzaje?

Zacznijmy od żywicy. To specjalny materiał, dzięki któremu z łatwością można zabezpieczyć konkretne elementy w sprzęcie elektronicznym. Sprawi on, że urządzenie będzie działać bez awarii, gdyż nie zagrozi mu ani wysoka temperatura, ani wilgotność. Do tego będzie stanowić skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV oraz żrącymi substancjami chemicznymi.

Taka żywica ochraniająca to przetestowany produkt. Stosowany od lat. Jednak wchodząc na Sklep blelektronik.com.pl, można dowiedzieć się, że są różne jego odmiany z ciekawymi parametrami. Przede wszystkim chodzi tutaj o żywice epoksydowe i poliuretanowe.

Jedne są twardsze, a inne charakteryzują się miękkością (lepsza właściwość, gdyż elementy elektroniczne nie są za bardzo ściśnięte i narażone na uszkodzenie), ale łączy je to, że przy różnym czasie utwardzania i stopniu izolacji, potrafią skutecznie zabezpieczyć poszczególne komponenty przed czynnikami środowiska zewnętrznego (złymi warunkami pogodowymi itp.). Co więcej, odprowadzają też ciepło w modułach LED, stąd często stosuje się je w kondensatorach, czujnikach, oświetleniu itp. urządzeniach.

Czym jest pasta termoprzewodząca?

Przejdźmy do kolejnego materiału. Jest nim wspomniana na wstępie pasta. Sklep blelektronik.com.pl ma swoim asortymencie właśnie taki produkt. Charakteryzuje się on tym, że doskonale ochrania części elektroniczne przed wysokimi temperaturami. Odprowadza ciepło np. do obudowy urządzenia.

Pasta termoprzewodząca może być produkowana między innymi w postaci silikonowej. Tego typu materiał jest prostszy w aplikowaniu na powierzchnię komponentów. Usuwa on pęcherze powietrza, która stanowią przeszkodę w dobrym przewodnictwie cieplnym. Pozwala na to jego płynna konsystencja.

Folia termoprzewodząca

Na koniec należy też dodać, że sklep blelektronik.com.pl proponuje swoim klientom coś bardziej efektywnego od zwykłej pasty. Mowa o tzw. folii termoprzewodzącej (połączeniu włókna szklanego z silikonem), która jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większej produkcji seryjnej, chociażby w przemyśle komputerowym.

Taka folia ma bardzo ciekawe właściwości użytkowe. Szczególnie jej zaletą jest odpowiednia rezystancja elektryczna, a co za tym idzie zapewnienie sprzętom elektronicznym stałych, najlepszych parametrów.