W dzisiejszym świecie wiele osób postanawia porzucić typową pracę na etacie na rzecz spróbowania swoich sił w biznesie. Nie każdy się w tym sprawdzi, ale jest to dość kusząca alternatywa. Nawet osoby zaczynające od jednoosobowej działalności gospodarczej z czasem mogą zechcieć pójść o krok dalej. Czy warto swoją działalność zamienić w spółkę?

Dlaczego jednoosobowa działalność się opłaca?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to obecnie najpopularniejsza i najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu. Założenie firmy może zająć zaledwie kilka minut. Dokumenty w CEIDG można wypełnić online a do urzędu podejść tylko po to, by podpisać dokumenty. Nie ma zbędnych formalności, więc jest to alternatywa dla tych, którzy chcą szybko ruszyć ze swoim przedsięwzięciem. Dobry plan można niemal od razu wcielić w życie. Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi na start i mniejsze podatki. Jest wiele przyjaznych form, które mają za zadanie zaktywizować społeczeństwo do przedsiębiorczości i pracy na własny rachunek. Czasem, gdy firma doskonale prosperuje i zyskuje nowe perspektywy, przedsiębiorcy rozważają Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, która w praktyce daje znacznie większe uprawnienia i możliwości.

Jak można przekształcić firmę w spółkę?

Kodeks Spółek handlowych określa szczegółowe zasady przekształcania firmy jednoosobowej w spółkę, np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest jedną z najczęściej wybieranych form. Warunkiem przekształcenia jest tzw. zdolność przekształceniowa, czyli zgodnie z art. 4 ust. 1 Prawa przedsiębiorców jest to zdolność rozumiana jako prawo, które posiada jedynie osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą rozumianą jako zorganizowaną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Można także ewentualnie istniejącą działalność przenieść do spółki innego podmiotu.

Korzyści wynikające z przekształcenia

W wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę, ta druga nabywa w drodze sukcesji prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Przekształcenie może zabezpieczyć interesy potencjalnych wierzycieli właściciela firmy, gdyż na podstawie z art. 584[13] ksh podmiot przekształcany odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.