Ciepło od zawsze było wrogiem elektroniki. Na szczęście dziś – dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań – udało się je w pewnym sensie poskromić. Folia silikonowa i inne rodzaje materiałów termoprzewodzących umożliwiły szybsze odprowadzanie ciepła. W jakich układach takie rozwiązania się sprawdzają?

Zasilacze elektryczne

Zarówno folie silikonowe, jak i inne materiały termoprzewodzące sprawdzą się przede wszystkim w zasilaczach elektrycznych. Jest to konieczne, gdyż sercem tych urządzeń jest zwykle transformator lub inny, rozgrzany układ elektroniczny. Jego schłodzenie jest konieczne, by zapewnić stabilny dostęp do prądu wyjściowego.

Poza tym trzeba pamiętać, że w skład zasilaczy wchodzą również inne komponenty. Filtry, układy prostujące, a także bezpieczniki i czujniki generują ciepło, które koniecznie trzeba odprowadzić do radiatora. Bez dodatkowych wkładek przewodzących ciepło nie byłoby to możliwe.

Komputery przemysłowe

Każdy wie, że chłodzenia wymagają laptopy i stacjonarne „pecety”. Nie inaczej jest w przypadku komputerów przemysłowych, które bardzo często wymagają przeprowadzenia jeszcze większej ilości obliczeń. To oznacza, że zastosowane w nich materiały termoprzewodzące muszą być najlepszej jakości.

Folie silikonowe stosowane w komputerach przemysłowych charakteryzują się znacznie wyższym napięciem przebicia. To samo dotyczy odporności na drgania, czy też rezystancji termicznej. Czasem trudno uwierzyć, że nawet kilkuprocentowa różnica w określonym parametrze może przełożyć się na wymierne skutki podczas chłodzenia komputera.

Elektronika samochodowa

We wnętrzu samochodu powstaje mnóstwo ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby efektywnie odprowadzać je na zewnątrz. Nie trzeba go marnować. Wykorzystując dobrej jakości materiały termoprzewodzące można przesyłać ciepło wprost do wentylacji, aby ogrzało kabinę kierowcy.

Reasumując, folie silikonowe to jeden z najlepszych przykładów materiałów termoprzewodzących, dzięki którym można nie tylko odprowadzać ciepło, ale też skutecznie wykorzystywać je dla własnych korzyści.