Wielu doradców i specjalistów w zakresie poszukiwania pracy, sugeruje, że poszukiwanie zatrudnienia to zajęcie na pełen etat. Nie ma tu miejsca na przypadkowość i robienie tego z doskoku. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Niemniej jednak warto poświęcić temu tematowi czas, jeśli poszukiwania mają być skuteczne.
Idealne CV – co oferuje rynek?
Na rynku, w szczególności w Internecie można trafić na portale, które oferują możliwość wsparcia przy pisaniu tego dokumentu. Dostępne są również profesjonalne szablony, tak aby idealne CV móc stworzyć w kilka minut, bez większego stresu.
Oczywiście jest to wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas. Niemniej jednak za taką usługę zazwyczaj trzeba zapłacić. Dodatkowo szablon jest do wykorzystania przez każdego, kto zaloguje się w danym portalu. W związku z tym może się okazać, że dokładnie takie samo idealne CV, ma kilku kandydatów w tej samej rekrutacji.
Idealne CV z szablonu?
Takie CV to nie jest błąd, który dyskwalifikuje kandydata, ale sprawne oko rekrutera od razu zauważy, że idealne CV było przygotowywane z szablonu. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu i napisać je samemu.
Zwłaszcza że można zwrócić się o pomoc do profesjonalnego doradcy kariery, którego można spotkać w urzędach pracy czy klubach i biurach karier. Zazwyczaj takie porady są dostępne dla każdego oraz darmowe, a pozwolą uniknąć zaszufladkowania.
Jeśli nie szablon, to co?
Nie da się ukryć, że wygląd CV jest bardzo ważny. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie formatowanie tekstu, podział dokumentu na sekcje oraz umieszczenie w nim kluczowych elementów dotyczących doświadczenia.
W kwestii formatowania warto używać odpowiedniego wypunktowania najistotniejszych kwestii lub nawet ich wytłuszczenia. Czcionki powinny być czytelne a sekcje wyraźnie wydzielone.
Co zmieniło RODO
Kwestią, która dodatkowo wpłynęła na to, jak ma wyglądać idealne cv, jest RODO. Czyli przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.Aktualnie pracodawca od kandydata do pracy może wymagać jedynie danych kontaktowych oraz przebiegu kariery zawodowej, zbieżnej z oferowanym stanowiskiem.
Warto więc przeanalizować, które dane faktycznie w CV umieścić, a których podawać nie trzeba. Dodatkowo przepisy wprowadzają szereg wykluczeń i zakaz podawania informacji na przykład o stanie zdrowia, poglądach politycznych czy religijnych.
Umieszczając w CV dane zakazane, pracodawca nie ma możliwości uwzględnienia tego CV w rekrutacji. Nawet jeśli kandydat poda te informacje dobrowolnie.