Można zauważyć, że z roku na rok coraz większa liczba pań w różnym wieku podejmuje decyzję o wyjeździe do Niemiec do pracy. Kobiety w zdecydowanej większości przypadków decydują się na zostanie opiekunkami. Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Czy jedynym powodem wyjazdu są kwestie zarobkowe?

Ile zarabia opiekunka w niemczech?

Należy mieć świadomość, że praca w opiece senioralnej przeważnie dotyczy opiekunek posiadających doświadczenie w omawianej branży, a także fizjoterapeutów czy pielęgniarek. Warto zdawać sobie sprawę, że wymienione osoby mogą także liczyć na zatrudnienie w hospicjach, szpitalach, domach spokojnej starości czy klinikach rehabilitacyjnych.

Konieczne trzeba zaznaczyć, że w wymienionych przypadkach jest bardzo zbliżony zakres obowiązków. Zupełnie inaczej wygląda kwestia związana z wynagrodzeniem. Zarobki opiekunek w Niemczech są uzależnione od bardzo dużej liczby czynników i oscylują przeważnie od 1000 do 2500 euro netto za miesiąc.

Jakie czynniki mają wpływ na wynagrodzenie opiekunki?

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wynagrodzenie jest znajomość języka niemieckiego. Należy wiedzieć, że im wyższy będzie jego poziom, tym kobieta będzie miała znacznie większą szansę na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Każda osoba planująca pracę w omawianym zawodzie powinna zadbać o jak najlepsze posługiwanie się językiem niemieckim. Rekomendowana jest umiejętność komunikacji przynajmniej w stopniu dobrym.

Pracodawcy podczas rekrutacji uwzględniają także posiadane przez daną opiekunkę certyfikaty, referencje, a także doświadczenie w opiece. Nie można zapomnieć, że wpływ na zarobki opiekunek ma także stan zdrowia podopiecznego.

Jak przedstawia się wynagrodzenie opiekunek w Niemczech?

Należy mieć świadomość, że przy uwzględnieniu różnych aspektów zdecydowanie najbardziej hojne są niemieckie rodziny, które mieszkają w Bawarii. Panie powinny mieć świadomość, że przeciętne zarobki opiekunek we wspomnianym Landzie, a także Nadrenii Północnej-Westfalii wynoszą 2,3 tys. euro miesięcznie. Opiekunki zarabiają zatem w skali roku około 115 tysięcy złotych.

Z kolei opiekunki, które podejmą decyzję o wyjeździe do pracy do wschodnich landów będą zarabiały około 2000 euro miesięcznie. W stolicy kraju w omawianym zawodzie Polki mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2100 euro, a w Saksonii – 1900 euro. Koniecznie należy zaznaczyć, że podane zostały kwoty brutto, od których trzeba odliczyć stosunkowo wysokie niemieckie podatki, a także składki.