Wynajęcie niani umożliwia rodzicom pracę lub spędzanie wolnego czasu. Mogą w tym czasie zjeść lub pójść do kina, realizować swoje hobby lub po prostu w spokoju zrobić zakupy. Praca niani to taka sama praca jak każda inna i wymaga odpowiedniego wynagrodzenia.

Ile zarabia niania? Od czego zależy jej wynagrodzenie?

To ile zarabia niania, zależy przede wszystkim od tego co wchodzi w zakres obowiązków oraz doświadczenia i umiejętności. Wynagrodzenie niani na ogół jest też zależne od ilości opieki nad dzieckiem oraz lokalizacji.

Opieka bez większego wysiłku

Jeśli rodzice wychodzą wieczorem z domu, dziecko śpi, a zadaniem niani jest czuwanie nad jego bezpieczeństwem, mogłoby się wydawać, że stawka nie powinna być zbytnio wygórowana. W końcu niania może sobie leżeć przez ten czas na kanapie i oglądać telewizję lub czytać książkę.Jednak patrząc z drugiej strony, jest noc, a w przypadku godzin nocnych, we większości zawodów obowiązuje taryfa nocna. Poza tym niania ma za zadanie czuwać nad dzieckiem, na tym polega jej praca w tym czasie. Dlaczego nie mogłaby żądać wyższej stawki? W tej kwestii niestety niektórzy rodzice mają inne zdanie i nie chcą płacić więcej. Wręcz przeciwnie, często targują się z nianią o niższą stawkę.

Ile zarabia niania wielozadaniowa?

Zdarza się, że niestety powiększony zakres obowiązków nie przekłada się na zarobki. Jeżeli zadaniem niani jest odbieranie dzieci ze szkoły lub przedszkola, odrabianie lekcji, a do tego gotowanie obiadu, prasowanie i sprzątanie, należy sobie zadać pytanie czy to jest niania czy pomoc domowa? Jeżeli opiekunka się godzi na wykonywanie prac domowych to rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że należy ją też odpowiednio wynagrodzić. Często jednak jest tak, że rodzice chcą upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, a niania się na to godzi, wykonując swoją pracę, a dodatkowo zadania kucharki, praczki i sprzątaczki. To bardzo nieuczciwe, ale dopóki jest na to przyzwolenie samych zainteresowanych, często niedoświadczonych opiekunek, nic się nie zmieni.Rodzice też często nie zdają sobie sprawy, że mając tyle obowiązków na głowie, niania nie zdoła prawidłowo wykonywać swojej podstawowej pracy. W efekcie najbardziej ucierpi na tym dziecko.

Ile zarabia niania z dużym doświadczeniem?

Osoby mające doświadczenie w opiekowaniu się dziećmi i takie, które mają odpowiednie przygotowanie, mogą zarobić o wiele więcej. Rodziny poszukują niań, które znają zasady pierwszej pomocy i mają wykształcenie pedagogiczne. Cenna jest też znajomość języków obcych i zasady rodzicielstwa bliskości.Takie osoby mogą osiągnąć stawki nawet około 30 zł i więcej w przeciwieństwie do niań bez odpowiednich kompetencji i doświadczenia. Wtedy stawki zaczynają się od 15 zł.