Poniższy tekst nie jest wcale reklamą. Nie jest to też sugestia wyboru konkretnej aplikacji do zarządzania firmą. Mówiąc wprost – jest to swoisty „informator”, którego celem jest zdefiniowanie nieprzewidywalnych i niestandardowych form narzędzi, które można znaleźć w aplikacjach typu ERP. Mówiąc szczerze – są to typowe narzędzia zarządzające.

Pamięć niekoniecznie fizyczna

Nowoczesny program do zarządzania firmą posiada dostęp do dysku sieciowego. Oczywiście nie jest to często spotykana funkcjonalność, ale swoiste novum, które wytycza określony poziom świadomości u potencjalnych użytkowników takich aplikacji. Naturalnie są to niewielkie przestrzenie (można je odpłatnie rozbudować), ale i tak warto z nich korzystać, biorąc pod uwagę specyfikę działania firmy.

Co ważne – przestrzeń ta jest całkowicie niezależna od największych, rynkowych graczy. Nie sztuką byłoby zaimplementowanie w programach klasy erp dostępu do dysku sieciowego jednego z popularnych dostawców usług. Oczywiście korzystanie z takich zasobów (nawet po ich wykupie) jest w pewnym stopniu ryzykowne, aczkolwiek nie trzeba tam od razu transferować najważniejszych danych firmy.

Centra komunikacyjne

Funkcjonalny program do zarządzania firmą może być też wyposażony w dodatkowe aplikacje do komunikacji. Mowa tu o narzędziach, które umożliwiają komunikację zarówno w obrębie zarejestrowanych w systemie kont, ale też o przesyłaniu danych z osobami, które są niejako „spoza” tej grupy.

Co ważne – centra te zapewniają komunikację w czasie rzeczywistym! Oznacza to, że dzięki nim można na bieżąco konsultować się na temat realizacji określonego projektu, ale też prowadzić konferencje na odległość, co – w czasach wszechobecnej pandemii – jest jak najbardziej wskazane. Niestety funkcjonalności tej nie wdrożyli (na chwilę obecną) wszyscy rynkowi gracze.

Darmowe integracje

Korzyści wynikające z darmowych integracji implementowanych z zewnętrznych źródeł nie wolno bagatelizować. I choć większość podmiotów udostępniających nawet bardzo dobre ERP nie oferuje takiej możliwości (w pakiecie darmowym), to jednak znajdą się takie firmy, które – w ramach wprowadzanych innowacji – na taki krok się zdecydują.

Podsumowując, dobry program do zarządzania firmą to coś więcej, niż tylko wyposażony w podstawowe funkcje ERP. W nowych wersjach tych narzędzi, stawia się przede wszystkim na innowacyjność i szybkość transferu informacji. Reszta pozostaje już tylko kwestią czasu.