Poszukiwanie pracy zazwyczaj wiąże się z koniecznością przedstawienia potencjalnemu pracodawcy rozmaitych dokumentów. Jednym z nich jest CV, czyli swego rodzaju wizytówka, w której zawarte są najważniejsze informacje związane z wykształceniem i przebiegiem kariery ścieżki zawodowej.

Wygląd CV

Warto pamiętać, że CV często ma decydujący wpływ na to, czy kandydat otrzyma pracę na wybranym stanowisku. W wielu wypadkach rekrutujący dokonują wstępnej selekcji na podstawie pierwszego wrażenia związanego z wyglądem dokumentu. CV nie można zatem tworzyć byle jak, bez przemyślenia, umieszczając w nim wszystko, co przyjedzie do głowy.

Całość musi wyglądać estetycznie i nie może zawierać żadnych błędów. Dobrze też, jeśli zadba się o oprawę graficzną, oczywiście nie wykraczając poza ramy dobrego smaku. Trzeba pamiętać, że CV to ważny dokument, który powinien prezentować się profesjonalnie. Konieczne jest też uporządkowanie całej zawartości tak, by pracodawca na pierwszy rzut oka mógł wyłapać najlepsze cechy kandydata na dane stanowisko.

Treść

Sporo osób pyta, co tak naprawdę powinno być zawarte w CV. Częstym błędem jest bowiem umieszczanie przesadnie dużej ilości informacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że rekruter może nie mieć czasu ani ochoty przedzierać się przez gąszcz zbędnych danych. Warto zachować zdrowy rozsądek, wypełniając dokument tak, aby jak najlepiej prezentował kandydata, ale nie zawierał kilku stron zbyt szczegółowych informacji. Pomocny może być w tym wypadku kreator CV, który zawiera szablon z rubrykami – wystarczy jedynie je wypełnić.

Co najczęściej umieszczane jest w standardowym CV? Na pewno są to dane osobowe i kontaktowe. Poza tym istotny jest przebieg wykształcenia i zatrudnienia – te zazwyczaj podaje się w odwrotnej kolejności, tzn. zaczynając od ostatniego miejsca pracy lub ukończonych szkół czy kursów. Dodatkowo warto zawrzeć informacje o innych umiejętnościach, np. związanych z językiem obcym czy posiadaniem prawa jazdy. Wiele zależy oczywiście od rodzaju zawodu i stanowiska.

Kreator CV – pomoc dla kandydatów

Jeśli stworzenie dokumentu mimo wszystko sprawi problem, można w prosty sposób ułatwić sobie to zadanie. Ogromnym wsparciem jest wtedy kreator CV. Narzędzie pozwala automatycznie wygenerować potrzebny dokument. Nie trzeba martwić się tu o jego wygląd, układ, formę, ponieważ wszystko zawarte jest już w gotowym szablonie. Należy jedynie umieścić we wskazanych miejscach konkretne dane.

Korzystając z kreatora CV, ma się pewność, że dokument będzie na wysokim poziomie, a do tego wygenerowany zostanie w odpowiednim formacie (zazwyczaj pdf, który można odczytać na każdym komputerze). Tworzenie w ten sposób CV trwa niezwykle krótko, jest bezpłatne, bezpieczne, a do tego niezwykle proste.