Od wielu lat bardzo dużą popularnością cieszą się wycieczki samochodem po całej Europie. Jest to idealna opcja, aby zwiedzić po drodze wiele ciekawych miejsc. Nie jest to możliwe podczas podróżowania samolotem. Co więcej, loty niestety bardzo często są drogie i wiele osób boi się podróżować samolotami. W tym artykule, wyjaśnimy specyfikę wypadków samochodowych we Włoszech.
Jak wygląda pomoc medyczna we Włoszech?
Na sam początek warto wspomnieć, że opieka medyczna jest świadczona bezpłatnie, ale tylko dla obywateli Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki NHS (National Health Service) za pośrednictwem ASL, czyli lokalnego organu do spraw zdrowia we wszystkich szpitalach. Należy więc pamietać, że podczas wypadku samochodowego, w którym ktoś ucierpiał można skorzystać z bezpłatnej, profesjonalnej pomocy medycznej. Aby w późniejszym czasie uzyskać odszkodowanie we Włoszech należy dokładnie udokumentować przebieg leczenia oraz obrażenia. Niezbędne będą nie tylko dokumenty ze szpitala (w tym głównie opinie lekarskie), ale również zdjęcia obrażeń ciała i pojazdu.
Co zrobić jeżeli podczas wypadku samochodowego we Włoszech nikt nie poniósł obrażeń ciała?
Wypadek samochodowy we Włoszech wcale nie musi kończyć się wizytą w szpitalu. Mogą bowiem zdarzyć się również drobne stłuczki, w których ucierpi jedynie samochód. Oczywiście jest to pewna strata, ale materialna, która z pewnością jest mniej bolesna niż utrata życia lub zdrowia. W sytuacji, gdy nikt nie ucierpiał podczas wypadku należy pamiętać, że nie trzeba wzywać policji, ale trzeba wypełnić protokół z wypadku (CAI). Warto podkreślić, że dokument musi być podpisany przez obie ze stron wypadku. Umożliwi to użycie CAI jako materiału dowodowego podczas dochodzenia odszkodowania przed sądem.
Odszkodowanie za wypadek we Włoszech
We Włoszech są trzy numery do służ ratunkowych – 112, 113 oraz 118. W momencie, gdy wypadek jest poważną kolizją, są ranni lub obie ze stron nie mogą się dogadać należy wezwać na miejsce kolizji policję oraz pogotowie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niepoprawne udokumentowanie wypadku może skutkować przegraniem sprawy w sądzie o odszkodowanie. Bez odpowiednich dowodów bowiem nawet najlepszy prawnik nie podoła sprawie.