Sprzedaż nieruchomości to niełatwa sprawa. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą poważne pieniądze. Grunty w atrakcyjnych lokalizacjach oraz postawione na nich budynki mają ogromną wartość. Z czyjej pomocy skorzystać, by sprzedać je w sposób szybki i bezpieczny?

Pośrednik

Jeśli nie masz czasu zajmować się sprzedażą osobiście, to po prostu zatrudnij pośrednika. To on weźmie na siebie ciężar oprowadzania klientów, wystawiania ogłoszeń. Często też pośrednik uczestniczy w negocjacjach dotyczących ceny.

Oczywiście za usługę pośrednika należy zapłacić. Jest to procent ostatecznej ceny nieruchomości. Jeśli zależy Ci na tym, żeby sprzedać ją możliwie szybko i bez własnego zaangażowania to powinieneś postawić na pośrednika.

Warto wiedzieć, że niektórzy pośrednicy pomagają też w kontaktach z notariuszem. Umawiają spotkanie z nim i często nawet biorą w nim udział. To niezwykle ważne, bo żadna sprzedaż nieruchomości nie może odbyć się bez podpisania aktu notarialnego.

Notariusz

Jak już wspomniano, notariusz jest niezbędny w procesie sprzedaży nieruchomości. To właśnie on musi przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Akt notarialny bez jego poświadczenia jest nieważny. Koniecznie, więc musisz znaleźć notariusza, któremu ufasz.

Pamiętaj, że usługę notariusza trzeba też opłacić. Bardzo często koszt ten dzielony jest na pół na sprzedającego oraz kupującego, ale nie ma żadnego przepisu, który fakt ten by regulował.

Notariusz pobiera zawsze pewną ustaloną stawkę oraz określony procent od wartości umowy. Musisz się, więc liczyć z tym, że opłata może okazać się całkiem spora. Tym bardziej, że osobno należy zapłacić za każdą kopię aktu notarialnego.

Doradca podatkowy

Jeśli sprzedajesz działkę, to przyda Ci się też doradca podatkowy lub księgowa, która wyjaśni Ci jaki podatek powinieneś uiścić. Należy to zrobić w wyznaczonym w ustawie terminie oraz w wyznaczonej wysokości. Wielu sprzedawców zapomina o tym obowiązku, ale jest on bardzo ważny.

Jeśli nie orientujesz się w podatkach oraz ewentualnych zwolnieniach od nich, to lepiej żebyś skorzystał z usługi fachowca. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie wyliczenia są poprawne, a Ty sam nie będziesz musiał ze strachem myśleć o kontroli z US.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.