Zakup działki komercyjnej to spore wyzwanie. Trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów, które w przypadku innych typów działek nie mają aż tak dużego znaczenia. W tym szczególnym wypadku trzeba się bardziej wczuć w potrzeby odbiorcy niż w swoje własne. Na co zwraca uwagę przy wyborze działki komercyjnej?

Atrakcyjna lokalizacja

Najważniejsza jest lokalizacja działki. Musi ona odpowiadać potencjalnym klientom. Im bardziej ruchliwe miejsce, tym lepiej. Szczególnie cenne są działki blisko centrum, tam też sklepy i zakłady usługowe zazwyczaj odnotowują największy ruch.

Atrakcyjnej lokalizacji można szukać wszędzie. Przykładowo działki komercyjne na Śląsku o bardzo ciekawym położeniu i dużym potencjale można znaleźć w kilku lub nawet w kilkunastu miejscach w województwie. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte na propozycje.

Dobra powierzchnia

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaka powierzchnia będzie najlepsza. Ważne jest, by działka zapewniała niezbędną przestrzeń do realizacji danego planu. Jak łatwo się domyślić, działka pod hotel z 50 pokojami musi być sporo większa niż działka, na której ma stanąć mały zakład szewski.

Powierzchnia działki powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb. Działki komercyjne na Śląsku mogą mieć przeróżne wielkości. Od nich uzależniona jest też cena nieruchomości. Warto pamiętać, że za każdy metr kwadratowy należy zapłacić. Powinien on, więc przynosić dochód.

Z tego względu ważne jest by działka komercyjna była maksymalnie wykorzystana. Tylko wtedy wykorzystanie jej może być rentowne. Nie ma sensu, więc kupować ziemi, której powierzchnia przekracza nasze potrzeby. Chyba że nadwyżkę chcemy odsprzedać po wyższej cenie.

Przyłącze do mediów

Bardzo ważne jest by to by działka miała przyłączenie do mediów lub by miała możliwość ich przyłączenia. Obecnie liczy się nie tylko prąd, bieżąca woda i gaz. Bardzo ważna jest też sieć telefoniczna i internetowa. Bez niej ciężko jest prowadzić nowoczesny i opłacalny biznes.

Może okazać się, że w danej lokalizacji nie ma szansy na to, by skorzystać z innego połączenia z internetem niż radiowe. Powinieneś mieć tego świadomość jeszcze przed zakupem działki komercyjnej, bo może mieć to realny wpływ na to, czy i jakie będzie przynosiła dochody.

Jeśli na działce ma stanąć zakład związany z gastronomią, kosmetologią lub działalnością medyczną to niezbędne będzie też przyłącze bieżącej wody. W miastach nie powinno to być problemem, ale na terenach wiejskich lepiej się upewnić, czy jest dostęp do wodociągów czy może trzeba korzystać ze studni.