Srebro – srebrzystobiały metal, ze względu na swoje właściwości, cieszy się dużą popularnością i szerokim zastosowaniem. Ze srebra produkuje się m.in. biżuterię, naczynia, sztućce, medale. Spotyka się srebrne instrumenty muzyczne, lustra, styki elektryczne. Metal wykorzystywany jest w fotografii, medycynie, produkcji odzieży. Długo by jeszcze można wymieniać, gdzie jeszcze wykorzystywane są właściwości tego metalu szlachetnego. Warto zatem przyjrzeć się skąd pochodzi to srebro.

Zasoby srebra na świecie i jego wydobycie

W warunkach geologicznych srebro występuje w rudach srebrnonośnych oraz jako metal towarzyszący (zanieczyszczający) miedzi i ołowiowi. Ponieważ wydobycie srebra z rudy jest kosztowne, ok. 75% wydobycia stanowi pozyskiwanie w formie produktu ubocznego podczas oczyszczania wyżej wspomnianych metali przemysłowych. 25% pozyskiwania tego metalu to inne sposoby m.in. odzysk metalu z wycofywanych zapasów, monet i prywatnych zasobów.

Skup srebra cena

Cena srebra zawsze była niższa niż złota. Tak jest też dziś – srebro w stosunku do złota jest wyjątkowo tanie, aczkolwiek tendencje na rynkach światowych są takie, że eksperci przewidują odwrotną proporcję.

Ile kosztuje srebro? Cena kruszcu w sprzedaży jest wyższa niż w skupie. Na jej wysokość ma wpływ próba, czyli „zawartość srebra w srebrze” (np. często spotykana próba 925 oznacza, że w 1000 g kruszcu jest 925 g czystego srebra, resztę stanowią dodatki – metale nadające srebru trwałości). Na rynku metali spotyka się próby 999, 925, 875, 800. Cena skupu srebra we wszystkich punktach sprzedaży na świecie zmienia się każdego dnia i nie jest zupełnie przypadkowa. Największe firmy zajmujące się handlem srebra każdego dnia podczas konferencji telefonicznej London Silver Fixing ustalają kurs na dany dzień. Ponieważ ceny ustalane są względem dolara, cena srebra w Polsce wpływa kurs dolara w danym dniu.

Cena złomu srebra

Bardzo często spotyka się punkty, które na szyldach ogłaszają skup srebra i złota. Warto wiedzieć, że cena w lombardach jest dużo niższa i zazwyczaj ustalana jest dla ilości 100 g. Za mniejsze i większe ilości każdy z punktów ustala cenę indywidualnie. Zanim pozbędziemy się pamiątek rodzinnych np. srebrnych łyżeczek, do których nie żywimy już nostalgicznych uczuć, warto zorientować się w proponowanych cenach i cenę wynegocjować.