Ludzie biznesu nie mają w naszym kraju łatwego życia. Prawo podatkowe nad Wisłą jest wręcz diabolicznie skomplikowane, a kolejne próby łatania dziur sprawiają, że dochodzi niejednokrotnie do kuriozów. Urzędnicy niestety nie mają skrupułów, jeśli chodzi o wypisywanie mandatów za niedopełnienie obowiązków względem państwa. Obecny rok nie zmienił za dużo w kwestii faktury uproszonej.

Po co jest faktura uproszczona?

Warto opisać, czym właściwie jest taki rodzaj faktury. Może ona przybrać oczywiście różny kształt w zależności od firmy wystawiającej ten dokument i programu do wystawiania faktur. Najważniejsze, co musi być w niej ujęte, to zarówno data zakupu, jak i data wykonania usługi / dostarczenia towaru. NIP nabywcy, nazwę produktu, a także jej własny, unikalny numer. Wyszczególnione muszą zostać wszystkie upustu oraz łączną kwotę zakupu. Dzięki takim informacjom urząd skarbowy może zweryfikować prawdziwość dokumentu i określić czy dotyczy on produktów, które podlegają zwrotowi podatku.

Niestety nie wszystko

Rok w rok zmienia się kwota, która podlega zwrotowi podatku, na co wystarczy okazanie dokumentu jakim jest faktura uproszczona. Przede wszystkim ograniczona jest ona kwotą. Maksymalną kwotą zakupów, dla których wystarczy okazać ten dokument to 450 zł brutto lub 100 euro brutto. Wszystkie rachunki wyższe muszą być przedstawione przy zastosowaniu pełnej faktury.

Faktury uproszczone najczęściej wystawiane są przez różnego rodzaju sklepy oraz stacje benzynowe, czyli miejsca z dużym ruchem klientów i stosunkowo ograniczonym personelem. Zabieg taki nie zmusza przedsiębiorstwa wystawiającego dokument do długotrwałego blokowania zarówno pracowników, jak i kas.

Osoby, które założyły działalność gospodarczą zmuszone są do stałego trzymania ręki na pulsie lub podejmowania współpracy z godnym zaufania biurem księgowym. Prowadzenie własnej firmy to dziś istna orka na ugorze. Wbrew opinii wielu postronnych ludzi, osoby prowadzące biznes nie zajmują się wyłącznie przeliczaniem zysków. Zamiast pracy w trybie ośmiu godzin dziennie pracują całą dobą i niestety nie zawsze zostają za to sowicie wynagrodzeni.