Zbiornik IBC to popularny Mauser, który stosowany jest zarówno przez osoby indywidualne, jak i firmy do przechowywania różnego rodzaju cieczy.
Pojemniki IBC
Pojemniki ibc zawdzięczają swoją nazwę angielskiemu rozwinięciu skrótu Intermediate Bulk Container. W Polsce funkcjonuje skrót DPPL, którego rozwinięcie brzmi duży pojemnik do przewozu luzem.Aby zbiornik IBC spełniał swoją funkcję, musi być wykonany z tworzywa polietylenowego oraz powinien być szczelny. Dzięki temu płynne substancje nie rozleją się podczas magazynowania czy transportu.
Ogólna charakterystyka zbiorników IBC
Dla tego typu pojemników charakterystyczna jest ich pojemność wynosząca kilkaset litrów. Tworzywo, z którego wykonane są zbiorniki, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na wpływ substancji chemicznych przechowywanych w pojemnikach.Zbiornik otoczony jest stalowym stelażem, który dodatkowo zabezpiecza pojemnik oraz ułatwia jego załadunek i rozładunek. Podczas transportu kosz stabilizuje zbiornik i uniemożliwia jego przewrócenie co może skutkować rozlaniem substancji.Na górnej części kontenera znajduje się otwór wlotowy, poprzez który wlewane są ciecze. Na przedniej ściance umieszczony jest kranik umożliwiający wypuszczanie cieczy i opróżniane zbiornika.Dodatkowo pojemniki IBC osadzane są na paletach, najczęściej są to palety drewniane, choć często można także spotkać palety z tworzyw sztucznych.
Jak dobrać odpowiedni pojemnik IBC?
Duża pojemność pojemnika pozwala ograniczyć używanie mniejszych beczek lub innych kontenerów na ciecz. Jest to szczególnie ważne, gdy powierzchnia magazynowania jest niewielka i trzeba nią odpowiednio gospodarować. Ergonomiczny, sześcienny kształt umożliwia ustawianie pojemników jeden na drugim to także wpływa na odpowenie gospodarowanie przestrzenią magazynową.Pojemniki występują w kilku wariantach pojemnościowych, z czego najpopularniejszy jest największy zbiornik mieszczący aż 1000 l cieczy.W większości pojemników można przechowywać dowolne ciecze, nawet oleje czy alkohole. Jego półprzeźroczysta kolorystyka pozwala na obserwowanie cieczy i jej objętości. Jest to szczególnie ważne, gdy zbiornik był narażony na uszkodzenia i jego szczelność mogła ulec zniszczeniu.