Wraz z modą na posiadanie ciekawych i oryginalnych pasji, do łask powróciła również moda na kolekcjonerskie zbieranie monet. W związku z tym często pojawia się pytanie o to, na czym tak właściwie to wszystko polega.

Czym jest numizmatyka?

Rozważna te należy zacząć od wyjaśnienia tegoż pojęcia, ponieważ wbrew obiegowej opinii, numizmatyka jest dziedziną nauki i nie polega tylko na zbieraniu jak największej ilości ciekawych okazów monet. Chociaż ich kolekcjonowanie i klasyfikacja są jednym z głównych jej zadań, to dużą rolę odgrywa tu również aspekt naukowy. Monety są bowiem bardzo trwałe i dzięki wnikliwym badaniom można sporo dowiedzieć się o procesach historycznych, w których brały udział, dlatego też tak ważnym wymiarem tej nauki jest datowanie monet oraz ustalanie kręgu ich użytkowników czy dodatkowych, oprócz oczywistych funkcji płatniczych, celów do których służyły.

Gdzie najlepiej kupować monety kolekcjonerskie?

Jednak najczęściej podstawą w tym hobby, faktycznie jest zdobywanie ciekawych monet, dlatego zaufany sklep numizmatyczny, posiadający bogatą i wciąż zmieniającą się ofertę to marzenie każdego kolekcjonera. Tymczasem często, aby zdobyć interesujące okazy trzeba bardzo się natrudzić, szukając ich zarówno w domach aukcyjnych, na aukcjach internetowych, różnorodnych targach, zwiedzając sklepy numizmatyczne w różnych lokalizacjach czy negocjując zakup lub wymianę z innymi zbieraczami. Współczesne, nowo wydawane sztuki najlepiej kupować jest wprost od emitenta, natomiast starsze monety kolekcjonerskie najlepiej nabywać w godnych zaufania źródłach takich jak na przykład renomowany sklep numizmatyczny. W innych przypadkach przed dokonaniem płatności zawsze należy dokładnie sprawdzić autentyczność planowanego zakupu.

Zbieranie monet kolekcjonerskich może być też świetną inwestycją!

Wiele monet kolekcjonerskich wraz z czasem nabiera coraz to większej wartości, dlatego zacięcie numizmatyczne może być sposobem nie tylko na ciekawe spędzanie wolnego czasu, ale również trafioną inwestycją. Dobrą opcją mogą być na przykład monety bulionowe, które opłaca się kupować przy niskiej cenie kruszców z jakich są wykonane, a odsprzedawać przy wyższych kursach lub monety okolicznościowe, które wydawane są w limitowanych ilościach, dzięki czemu wraz z upływającym czasem ich cena może znacznie wzrosnąć. Oczywiście spieniężenie środków oznacza konieczność rozstania się z monetami, ale otwiera również możliwości nowych, frapujących poszukiwań.