Coraz więcej osób szuka ciekawych prezentów. Jednym z pomysłów może być odzież z nadrukiem. Piękne zdjęcie na koszulce lub napis to świetny sposób, aby sprawić bliskiej osobie niespodziankę i pokazać jej, że jest wyjątkowa. Jaką metodą wykonywane są nadruki na tkaninach?

Druk sublimacyjny — idealna metoda druku na tkaninach

Drukowanie sublimacyjne w ostatnim czasie jest bardzo popularne. Jest to metoda, która pozwala na dokładne odwzorowanie wszystkich detali grafiki. Dodatkowo nadruk jest wytrzymały i utrzymuje się bez żadnych uszkodzeń przez wiele prań.

Dzięki dużej popularności druku sublimacyjnego praktycznie w każdej drukarni można zamówić taką usługę. Najczęściej wykonywana jest sublimacja na koszulkach. T-shirty są uniwersalne i nadają się do noszenia przez cały rok. Właściciele firm zamawiają takie koszulki dla swoich pracowników, a także i drużyny sportowe chętnie decydują się na sublimację na koszulkach.

Zalety druku sublimacyjnego na tkaninach

Należy pamiętać, że nadruk sublimacyjny wygląda najlepiej na tkaninach, które wykonane są z poliestru lub mają wysoką zawartość tych włókien. Idealne kolory można uzyskać na białych tkaninach. Druk sublimacyjny utrzymuje się bardzo długo, nie blaknie i nie pęka.

Opłacalne jest drukowanie pojedynczych sztuk, a więc to świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą zrobić prezent dla bliskiej osoby lub sprawić sobie fajną i oryginalną odzież. Nadruk nie jest drogi, a dodatkowo jest to ekologiczna metoda, gdyż barwniki są wykonane na bazie wody, a nie rozpuszczalników.

Proces druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny na tkaninach jest wykonywany przy użyciu specjalnych barwników, które nie osadzają się na powierzchni tkaniny, ale wnikają głęboko we włókna. Dzięki temu właśnie nadruk jest tak trwały i niewyczuwalny na materiale.

Grafika najpierw jest drukowana na papierze transferowym, a następnie pod wpływem temperatury prasa odciska nadruk na tkaninie. W zależności od wzoru, materiału i koloru tkaniny musi być dobrany odpowiedni czas docisku i temperatura.