Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia dokumentacji przeznaczonej dla Urzędu skarbowego czy Zus-u. Czy warto samodzielnie zająć się księgowością w swojej firmie?

Dobry program księgowy – jak powinien działać?

Wybór programu księgowego jest niezmiernie ważny. Liczy się nie tylko jego koszt zakupu, koszt miesięcznych opłat, ale przede wszystkim jego funkcjonalność, która ułatwi pracę.

Program do fakturowania nie może być trudny w obsłudze. Ważne, by wykonywanie poszczególnych posunięć było intuicyjne i szybko prowadziło do końca. Dobry program księgowy https://afaktury.pl/ ma wiele zapisanych funkcji, które automatyzują pracę, dzięki temu wystawienie faktury staje się prostym zadaniem, które nie zajmuje dużo czasu.

Koniecznie trzeba pamiętać, że prowadzenie dokumentacji nie oznacza wyłącznie wystawiania faktur sprzedażowych i kosztowych. Ważne są również inne ułatwienia. Możliwość archiwizacji dokumentów, wystawienia KP czy KW, wzory faktur walutowych, zaliczkowych czy korygujących to niezbędne dokumenty, które będą przedsiębiorcy potrzebne na co dzień.

Zalety prowadzenia księgowości samodzielnie

Korzystanie z pomocy biura księgowego ma na pewno wiele zalet. Ma też jedną zasadniczą wadę – często jest bardzo kosztowne.

Wielu przedsiębiorców stara się ograniczyć koszty prowadzenia działalności. Jest to zrozumiałe. Zakup programu do fakturowania https://afaktury.pl/ jest jednym ze sposobów na zmniejszenie wydatków w firmie, co będzie miało odzwierciedlenie w dochodach firmy.

Warto również pamiętać, że dostęp do programu księgowego przedsiębiorca ma o każdej porze. Do biura rachunkowego można przyjeżdżać wyłącznie w godzinach pracy. Możliwość stałej kontroli dokumentów oraz wystawiania faktur w krótkim czasie to niekwestionowana zaleta prowadzenia księgowości samodzielnie.

Przedsiębiorcy często nie mają czasu na prowadzenie dokumentacji w czasie pracy. Program księgowy umożliwia pracę również poza biurem. Można korzystać z komputera domowego, a nawet laptopa czy telefonu, gdy zajdzie taka potrzeba. Dla przedsiębiorcy, który często jest w ruchu, dostęp do dokumentów w każdym miejscu i czasie jest ogromną zaletą.