Outsourcing oznacza zasięgnięcie od źródła zewnętrznego. Takie pojęcie powyższego słowa można znaleźć w języku angielskim. W biznesie oznacza to, że dane przedsiębiorstwo sięga po pomoc, współpracę w firmie zewnętrznej. Najczęściej ma się to do pracowników sezonowych, jeśli chodzi o produkcję. Taka współpraca nie wiąże na stałe i nie prowadzi do stałych obowiązków pracodawcy względem pracownika.

W kadrach i płacach

Bardzo popularny stał się także outsourcing kadrowo płacowy. Taka współpraca znacznie odciąża pion finansowy danego przedsiębiorstwa. Daje wiele oszczędności. Właściciel danej firmy, która decyduje się na współpracę z firmą zewnętrzną w sprawach kadrowych i płacowych, nie musi zatrudniać większej ilości osób, nie musi tworzyć specjalnego dla nich pomieszczenia, uzupełniać je o potrzebne stanowiska pracy, które muszą być w pełni wyposażone. Ponadto w danej firmie nie musi być zatrudniony specjalista, który przez cały czas musi śledzić nowo wychodzące rozporządzenia w kwestii spraw płacowych i kadrowych.

Specjalne firmy

Poprzez znaczną i rosnącą popularność outsourcingu kadrowo płacowego, jak grzyby po deszczu rosną firmy, które w tej materii się specjalizują.Firmy takie bardzo dbają o swoją opinię na rynku i to właśnie te firmy zatrudniają jak najlepszych specjalistów. Outsourcing kadrowo płacowy to bardzo duże wsparcie dla każdego przedsiębiorcy.

Wady i zalety

Outsourcing kadrowo płacowy ma wiele zalet, przede wszystkim powoduje on znaczne obniżenie kosztów administracji oraz pozwala na odciążenie od znajomości przepisów. Pamiętać także należy, że obcej firmie powierza się wszelkie dane dotyczące kadr i płac, dlatego tez należy z firmą zewnętrzną podpisać odpowiednią umowę oraz należy też znaleźć do współpracy odpowiednią firmę.Firm outsourcingowych jest bardzo dużo, trzeba więc zawsze zasięgnąć kilka opinii, sprawdzić referencje i podpisać umowę z firmą uczciwą i solidną. Największą wadą outsourcingu jest nielojalność firm. Istnieją na rynku takie firmy, które mogą z dnia na dzień wypowiedzieć umowę lub podnieść ceny za swoje usługi. W takich przypadkach przedsiębiorca zostaje sam ze swoimi problemami. Dlatego tak bardzo ważne i istotne jest przy outsourcingu kadrowo płacowym znaleźć odpowiednią i uczciwą firmę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC