Popyt na nieruchomości w Polsce nie spada. Budownictwo mieszkaniowe rozwija się dynamicznie. Powstają nowe inwestycje, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Nieruchomościom inwestycyjnym towarzyszy duże zainteresowanie. To wciąż jeden z najbardziej opłacalnych sposobów pomnażania majątku. Także w czasach kryzysu gospodarczego.

Jak mądrze inwestować wolne środki?

Tu potrzebna jest wiedza. Znajomość rynku to podstawa dobrze zainwestowanych pieniędzy. Mądrze nabyte nieruchomości inwestycyjne potrafią bardzo szybko pomnożyć zainwestowany kapitał, natomiast inne, przysporzyć samych problemów i strat finansowych. W jakie lokale inwestować, aby odnieść sukces? Sztuką jest wybór samych nieruchomości i dokładna analiza rynku. Popyt i podaż to dwa kluczowe czynniki, które pozwalają skutecznie inwestować pieniądze.

Inwestycje mieszkaniowe czy komercyjne?

Zarówno jedne, jak i drugie mogą stać się niezwykle opłacalne. Polski rynek mieszkaniowy cierpi z powodu niedoboru lokali. Mieszkań brakuje, a szukających dachu nad głową przybywa. Rośnie także liczba inwestorów, którzy nabyte lokale traktują jako nieruchomości inwestycyjne. To swoisty kapitał na przyszłość oraz taki, który można z zyskiem szybko sprzedać albo wynająć.

Inwestycje mieszkaniowe to wciąż doskonały pomysł, zwłaszcza, że ceny mieszkań rosną w szybkim tempie. Coraz więcej osób nie stać na korzystne kredyty mieszkaniowe, dlatego decydują się na wynajem. A co z lokalami komercyjnymi? Zainteresowanie jest duże. Największą popularnością cieszą się lokale biurowe, ale i usługowe wynajmowane sklepom. Rentowność takich obiektów jest duża i może sięgać nawet 9% w skali roku.

Wysokie ceny nieruchomości, czyli kłopoty inwestorów indywidualnych

Największym problemem z jaki muszą mierzyć się inwestorzy indywidualni jest wciąż wysoka cena. Choć na nieruchomościach inwestycyjnych da się dobrze zarobić, to bariera cenowa jest dla większości ogromną przeszkodą. W największych polskich miastach ceny lokali komercyjnych wynajmowanym sklepom Żabka zaczynają się od 1 mln netto. To cena nieosiągalna dla większości inwestorów indywidualnych. Na szczęście jest na to sposób. Coraz częściej nieruchomościom inwestycyjnym towarzyszy crowdfunding. To właśnie dzięki niemu przy niewielkich nakładach finansowych można zostać współudziałowcem wielomilionowych inwestycji i projektów. Finansowanie społecznościowe, bo o tym mowa, pozwala nie tylko na spory zysk, ale także gwarantuje wsparcie ekspertów. Ten rodzaj inwestowania cieszy się coraz większą popularnością i ma rzeszę zwolenników na całym świecie.