Apartamenty inwestycyjne stanową popularną w ostatnim czasie opcję lokaty kapitału. Inwestycje w nieruchomości to rozwiązanie dla osób dysponujących dużym kapitałem.

Apartamenty inwestycje

Apartamenty na sprzedaż dostępne w ramach inwestycji można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich nastawiony jest przede wszystkim na generowanie zysku. W przypadku drugiego rodzaju nieruchomości, zysk jest istotnym elementem, lecz nie jest on parametrem najważniejszym.

Apartamenty inwestycyjne, generowanie zysku

Pierwszą grupę nieruchomości której głównym zadaniem jest generowanie dochodu, stanowią Apartamenty inwestycyjne i pokoje hotelowe zlokalizowane w dużych obiektach zarządzanych przez operatorów hotelowych, położonych w dogodnej lokalizacji. Zazwyczaj nieruchomości te zlokalizowane są w pobliżu innych obiektów związanych z dużą rotacją osób zainteresowanych wynajmem powierzchni. Mogą to być na przykład centra konferencyjne w miejscowościach wypoczynkowych, położonych nad morzem lub w górach. Taka lokalizacja gwarantuje stałe obłożenie danego apartamentu w obiekcie oraz duże zainteresowanie wynajmem w ciągu całego roku. Nie ma wówczas żadnych przestojów związanych na przykład z końcem sezonu wakacyjnego. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość dysponowania obiektem przez inwestora, jak choćby w sprawie wyposażania i wystroju danego apartamentu, jak również w kwestii pobytów właścicielskich.

Apartamenty inwestycyjne, zysk i pobyty właścicielskie

W drugim przypadku dotyczącym apartamentów inwestycyjnych, obiekty nie należą do jednego dużego kompleksu zarządzanego przez operatora hotelowego, lecz są położone w różnych lokalizacjach. Zazwyczaj są to centra dużych miast lub miejscowości wypoczynkowych. W przypadku takich nieruchomości inwestor ma dużo większy wpływ na lokal, zarówno w kwestii jego wyglądu, jak i zarządzania. Jednakże i w tym wypadku rozsądną opcją jest wynajęcie usług lokalnego operatora, znającego dany rynek nieruchomości na wynajem. W przypadku podpisania umowy z takim operatorem, rozliczanie odbywać się będzie się podstawie realnego obłożenia danego apartamentu i generowanego przez niego zysku. Inwestor ma również większy dostęp do pobytów właścicielskich.