Kto z nas nie marzy o czystym, przytulnym domu? Kto nie chce, aby podłogi w domu lśniły i aby dało się z nich, jak w przysłowiu zjeść śniadanie? Efekt taki można osiągnąć codzienną pielęgnacją, jednak jest t rozwiązanie bardzo czasochłonne. Jak ułatwić sobie życie i codzienne obowiązki domowe? Kluczem jest dobranie najlepszego dla nas mopa.

Jakie mopy są na rynku?

Rynek oferuje coraz większą ilość rozwiązań. Występują zarówno mopy automatyczne, jak i rozwiązania parowe. Wśród mopów manualnych prym wiodą obrotowe oraz spray mopy. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań? Czym się charakteryzują i jak zdecydować, co powinniśmy kupić do naszego domu? Najpierw należy zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jak duża powierzchnia wymaga codziennej pielęgnacji, oraz z czego wykonana jest podłoga? To zdeterminuje najważniejsze decyzje: czy koniecznym jest mop wspomagany elektrycznie lub akumulatorowy.

Jeśli pomieszczenia codziennego użytku mają dużą liczbę wolno stojących mebli to także istotny czynnik wyboru. Po wstępnym wyborze należy przeanalizować zalety wszystkich rozwiązań.

Mop automatyczny lub mop parowy?

Mopy automatyczne tak jak odkurzacze samojezdne szturmem zdobywają rynek. Często są to rozwiązania 2w1. Jednak dopiero po testowaniu okazuje się, że większość z nich nadaje się jedynie do delikatnego przeczyszczenia podłożą z wykorzystaniem samej wody. Jednocześnie rozwiązanie sprawdza się głownie w dużych, wolnych od mebli pomieszczeniach i nie radzi sobie z intensywnie zabrudzonymi podłogami. Jest to także rozwiązanie drogie. Ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Tańszą alternatywą, zapewniającą wyższy stopień czystości jest mop parowy. To urządzenie wykorzystujące parę wodną do czyszczenia nawet intensywnych zabrudzeń. Jest bardzo wydajne, jednak dosyć ciężkie do obsługi manualnej oraz nie nadaje się do każdego rodzaju podłoża ze względu na wysoką temperaturę.

Mopy manualne

Często najlepszym rozwiązaniem pozostaną jednak mopy manualne. Ale i te mają sporo ciekawych udogodnień w porównaniu z klasycznym płaskim mopem. Mopy obrotowe doskonale zbierają brud i odsączają wodę, przez to nadają się nawet do najbardziej wymagających drewnianych podłóg. A efekt obrotu powoduje, że zanieczyszczenia są zbierane na dnie wiadra, nierozsmarowywane po całej powierzchni. Spray mop ma specjalny pojemnik ze spryskiwaczem na wodę i środki chemiczne. Pozwala to uniknąć częstego namaczania mopa i ułatwia bardzo pracę, gdy podłogi nie wymagają gruntownego czyszczenia, a jedynie odświeżenia.