Życie często obfituje w sytuacje, gdy potrzebna jest pomoc prawna. Większość osób zamiennie używa określenia adwokat i radca prawny. Nie jest to poprawne. Zawody te różnią się pewnymi kompetencjami. Jaka jest różnica między adwokatem a radcą prawnym? Kiedy zwrócić się po pomoc do adwokata a kiedy do radcy?

Z jakim problemem do adwokata?

Zawód adwokata opiera się o ustawę prawo o adwokaturze. Zgodnie z ta ustawa kancelaria adwokacka w Katowicach może reprezentować klienta przed różnego rodzaju sądami. Kancelaria adwokacka pomoże gdy problemy, które mamy dotyczą prawa rodzinnego, prawa pracy, czy prawa karnego.

Kancelaria adwokacka w Katowicach pomoże w napisaniu aktów prawnych, czy opinii, a przede wszystkim udzieli porady prawnej.

W czym pomoże radca prawny?

W wielu aspektach działalność kancelarii adwokackiej oraz praca radcy prawnego pokrywa się. Największa różnica, jaka występuje między tymi dwoma zawodami polega na tym, że radca prawny nie może reprezentować swojego klienta w sprawach karnych. Sprawy karnoskarbowe również nie leżą w gestii radców prawnych, co ma bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców.

Kolejna różnica, która występuje między adwokatem a radcą prawnym możemy zaobserwować w formie zatrudnienia. Adwokat może pracować wyłącznie w oparciu o umowę cywilnoprawną. Najczęściej taką umową jest umowa zlecenie. Adwokat przeważnie prowadzi działalność gospodarczą bądź jest wspólnikiem w spółce. Radca prawny może być zatrudnione jako pracownik etatowy w oparciu o umowę o pracę. Ta forma zatrudnienia ma duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy mogą do stałej współpracy zatrudnić radce prawnego w swojej firmie. Nie ma takiej możliwości współpracując z adwokatem. Możliwe jest tylko zatrudnienie kancelarii adwokackiej w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Czyli do kogo po pomoc?

Pojawia się coraz więcej głosów zmierzających do ujednolicenia zawodu adwokata oraz radcy prawnego. Na dzień dzisiejszy różnice polegają na formie zatrudnienia oraz reprezentacji w sądzie karnym oraz karnoskarbowym.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Powszechnie uważa się, że w sprawach karnych potrzebna jest pomoc adwokata, a sprawy gospodarcze i cywilne to do radcy prawnego. Takie rozróżnienie nie zawsze ma podstawę. Kancelaria adwokacka w Katowicach posiada specjalistów z każdej dziedziny prawa. Adwokaci bardzo często specjalizują się wybierając sobie dziedzinę prawa, w której czują się najlepiej, i która jest najbardziej interesująca dla danego adwokata. Zastanawiając się nad wyborem adwokata, czy radcy prawnego warto zwrócić uwagę czy jesteśmy w stanie nawiązać nic porozumienia z reprezentującym nas prawnikiem. To jest podstawa udanej i owocnej współpracy.