Firmy wynajmujące lokale biurowe coraz częściej kierują się ich standardem a nie wysokością czynszu. Ten trend to efekt wzrostu świadomości, że wygląd biura, jego lokalizacja mają zasadniczy wpływ na wizerunek i prestiż firmy.

Klasyfikacja lokali biurowych

Nie jest to klasyfikacja oficjalna, jak w przypadku hoteli. Została stworzona na użytek najemców, by ułatwić im wynajęcie biura idealnie pasującego do potrzeb firmy.

Najwyższy standard prezentują biura do wynajęcia w Katowicach klasy A. Większość ich mieści się w nowoczesnych budynkach centrów biznesowych. Tej klasy biurowce muszą wyróżniać się nowoczesną bryłą architektoniczną oraz indywidualnym designem. Ważna jest także infrastruktura biurowca i jego bezpośredniego otoczenia. Obowiązkowy jest strzeżony parking, całodobowa ochrona i monitoring. Klienci otrzymują asystenta od momentu zgłoszenia się na recepcję do momentu rozpoczęcia umówionego spotkania. Oczywiście tej klasy biurowce oferują klimatyzację, pełną infrastrukturę telekomunikacyjną i zasilanie awaryjne.

Budynki klasy B niewiele różnią się zasadniczo standardem samego biura, jednak są to budynki starsze, nie przekraczające 10 lat. Najczęściej takie biura do wynajęcia w Katowicach usytuowane są bliżej centrum.

Biura klasy C i D mieszą się w lokalach adoptowanych z lokali mieszkalnych lub usługowych. Ich standard jest niższy i oczywiście niższa jest cena najmu. Najczęściej umieszczone są w centrum, co może powodować problemy z parkowaniem dla pracowników i klientów.

Jakie rozwiązanie formy biura do wynajęcia w Katowicach będzie najlepsze?

Firmy różnią się specyfiką działalności i mają różne potrzeby odnośnie wynajmowania powierzchni biurowej. Jedne potrzebują całego piętra lub dwóch, innym wystarczy kilka biurek, a jeszcze innym wystarczy dostęp do powierzchni biurowej na kilka lub kilkanaście godzin w miesiącu.

Deweloperzy szybko odpowiedzieli na to zróżnicowane zapotrzebowanie i w swoich biurowcach oferują różne rozwiązania.Tradycyjne biura w centrach biznesowych wynajmują przede wszystkim duże firmy, które chcą realizować projekty i obsługę firmy w jednym miejscu. Adaptacja poszczególnych pomieszczeń dostosowana jest do potrzeb pracowników. Pomieszczenia mogą być jedno lub wielostanowiskowe. W ramach wynajmowanej powierzchni znajdują się odrębne pomieszczenia dla klientów i pomieszczenia socjalne dla pracowników. Taki wariant jest jednak kosztowny.

Tańszym rozwiązaniem jest wynajem biura serwisowanego, które można wynająć na krótki okres czasu. Takie biuro do wynajęcia w Katowicach jest całkowicie wyposażone, w zasadzie posiada ten sam standard co inne biura w tym budynku. Zasadniczą różnicą jest konieczność korzystania z powierzchni wspólnych, ale to obniża stawkę płaconego czynszu.