Ile razy stajemy przed wyborem – kupujemy nowe części do maszyn rolniczych, czy jednak stawiamy na produkty używane? Dla niektórych takie pytanie wydaje się błahe, jednak dla wielu osób jest to pytanie z rzędu „być albo nie być”.

Ważne są finanse

W udzieleniu odpowiedzi na takie pytanie bardzo często pomagają nam nasze finanse, jakie aktualnie mamy na koncie. Natura potrafi być bardzo złośliwa i spowodować, że dana maszyna ulegnie awarii wtedy, kiedy na naszym koncie jest bardzo duża pustka. Jesteśmy w trakcie żniw, a ciągnik odmówił nam posłuszeństwa, ponieważ akumulator miał już niestety swoje lata. Przed żniwami kompletnie o tym zapomnieliśmy i…. Można zadać pytanie co teraz?

Oczywiście, że nie pozostaje nam nic innego, jak szukać sklepu z akumulatorami w okolicy i chociażby nawet na kredyt – raty zakupić nowy model, który posłuży nam dłuższy czas. Żniwa będą uratowane, ponieważ praca będzie trwać. Czasem jednak akumulator lub inna część w ciągniku może wysiąść w okresie zimowym, kiedy maszyna jest rzadziej używana. Można pokusić się wtedy o zakup używanego akumulatora, który kupimy z „drugiej ręki”.

Wady i zalety

Zaletą takich nowych części do maszyn rolniczych jest fakt, że są one fabrycznie nowe i mamy pewność, że przed nami nikt inny ich nie użytkował. Nie musimy się martwić tym czy będą wadliwe, ponieważ nawet jeżeli tak będziemy, to zawsze możemy zwrócić produkt lub też oddać go na gwarancji. Ważnym jest właśnie fakt, że wszystkie nowe części do maszyn rolniczych mają odpowiednie papiery, w tym właśnie gwarancję, dzięki czemu sami zaoszczędzimy znaczne finanse przez długi czas na naprawie. Należy jednak wiedzieć, że niektóre gwarancje, a jest ich zdecydowana większość, wykluczają naprawę, jeżeli dana część została uszkodzona specjalnie przez człowieka, co bardzo często można stwierdzić już na pierwszy rzut oka. Do wad takich nowych części zaliczyć można cenę – faktycznie mogą one wyrządzić w budżecie całkiem dużą dziurę.

Używane części

Nowe części pochodzą prosto od producenta, a używane od.. . No właśnie od kogo? Czasem pomimo zapewnień sprzedawcy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana część naprawdę działa i przyniesie nam korzyść. Bywają takie sytuacje, że może okazać się iż pieniądze wyrzuciliśmy w błoto. Należy się wiec upewnić, czy sprzedawca jest godny zaufania, nawet jeżeli mamy do czynienia z siecią (pamiętajmy sprawdzać opinie, które nigdy w internecie nie giną) lub też sprawdzać wszystko na miejscu przed zakupem, jeżeli się tylko da.