Tworzenie zapasów jest często jednym z największych kosztów, będąc jednocześnie głównym źródłem dochodu biznesowego.
Ta delikatna równowaga może być pomocna w lepszym zrozumieniu, jak śledzić, rozumieć i poprawiać koszty zapasów. Mówiąc prościej, kalkulacja kosztów zapasów pomaga sprzedawcom oszacować wartość ich towarów.

Metody inwentaryzacji są bardzo różne jednak jest kilka najpopularniejszych, poznajmy je.

Metoda inwentaryzacji detalicznej

Zapewnia końcowe saldo zapasów dla sklepu, mierząc koszt zapasów w stosunku do ceny towarów. Zasadniczo określa, ile kosztu należy rozpoznać w tym okresie w porównaniu z następnym okresem. Zakłada ona, że ​​wszystkie Twoje zapasy mają spójną marżę, całkowitą wartość tego, co masz na sprzedaż, zmniejszasz o marżę i używasz tej liczby jako kosztu. Zaletą tej metody jest to, że jest niezwykle łatwa do obliczenia i może działać, gdy masz słabe śledzenie kosztów zapasów. Głównym minusem jest to, że generalnie nie jest ona bardzo dokładna, zwłaszcza jeśli masz ceny, które zmieniają się w różnych porach roku (co robi większość sprzedawców) i jeśli masz produkty z różnymi narzutami. metoda inwentaryzacji detalicznej działa najlepiej, jeśli masz standardową marżę, w ramach szerokich linii produktów. Jeśli Twoje marże różnią się znacznie w zależności od produktów to oszacowanie będzie bardzo niedokładne. W takim przypadku lepiej pochylić się nad wyborem innej Metody inwentaryzacji, bardziej odpowiadającej Twoim oczekiwaniom.

Metoda identyfikacji

Metoda identyfikacji jako inwentaryzacji można zastosować w przypadku kiedy przypisujesz określony koszt do każdego przedmiotu. Metoda ta jest najbardziej sensowna dla sprzedawców detalicznych, którzy mają wiele różnych produktów, zwłaszcza jeśli zostały zakupione z różnych źródeł. Zalety i wady metody identyfikacji zależą od wielkości firmy detalicznej. Aby metoda identyfikacji pasowała do Twojej działalności detalicznej, musisz być w stanie pewnie i dokładnie określić lokalizację, koszt i wielkość sprzedaży każdej jednostki magazynowej w swoich zapasach. Im większa jest Twoja firma i jej zapasy, tym staje się to trudniejsze. Metoda inwentaryzacji poprzez identyfikację jest bardziej odpowiednia dla małych firm, ponieważ może zapewnić im dokładniejsze zestawienie zysków i strat, z wiarygodnymi danymi dotyczącymi dochodów i strat oraz normalnym psuciem się zapasów (na przykład z powodu przypadkowego uszkodzenia).