Warto wiedzieć, gdzie i po co używać mat wejściowych. Sprawdziliśmy, w których miejscach mogą się sprawdzić i co wynika z ich zastosowania.

W zależności od miejsca, w którym są ułożone, maty wejściowe mogą pełnić różne role. Niektóre będą po prostu wspierać pracę ekip sprzątających, inne – kierować w odpowiednie miejsce. W dobrze zaprojektowanym budynku także taki detal, jak mata podłogowa powinien być przemyślany. Warto więc zastanowić się, do czego mogą służyć maty umieszczane w różnych miejscach.

Wejście główne

Układane są w większości nowych budynków, także w tych starych znajdują swoje miejsce. Ich podstawowa rola: zatrzymywać jak najwięcej brudu wnoszonego na butach odwiedzających dane miejsce ludzi. To ważne: większość zanieczyszczeń w budynkach pochodzi z zewnątrz i trafia do środka na podeszwach.

Ale uwaga: maty wejściowe to także doskonały sposób na podkreślenie indywidualnego charakteru miejsca oraz budowę wizerunku. Dla wielu osób będą pierwszym, co zobaczą po przekroczeniu progu. Dlatego warto zadbać o ich wysoką jakość oraz wizualną zgodność z marketingowym przekazem firmy, do której należy dane miejsce.

Klatka schodowa

Tam, gdzie nie ma windy służy jako podstawowy pion komunikacyjny między piętrami. To właśnie tędy osoby przychodzące z zewnątrz mogą roznieść brud po wszystkich piętrach. Dlatego także na schodach powinny znaleźć się odpowiednie maty.

Bardzo ważne jest przy tym, aby dzięki właściwym materiałom wykorzystanym do ich produkcji zabezpieczały wchodzących przed poślizgnięciem się. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom leży po stronie zarządzającego budynkiem – warto o tym pamiętać.

Recepcja

To miejsce specyficzne. Niezależnie od tego, czy chodzi o hotel czy biurowiec wiele osób przystaje tam aby uzyskać dokładniejszą informację. Z tego względu znajdująca się przy recepcji mata powinna być wykonana z takich materiałów, które pozwolą usunąć jeszcze więcej brudu z obuwia gościa.

Nie można także zapominać o tym, że recepcja jest wizytówką firmy czy hotelu. Odpowiada za pierwsze wrażenie. A ponieważ można je zrobić tylko raz, należy upewnić się, że mata położona przed recepcją będzie atrakcyjna i wysokiej jakości. Dodatkowo można także zadbać o to, aby znalazły się na niej pewne dodatkowe informacje. Może być to tzw. linia dyskrecji, wyznaczająca wolną przestrzeń, umożliwiającą uzyskanie informacji bez konieczności dzielenia się nią zresztą kolejki czy strzałki wskazujące, gdzie iść aby trafić do dalszych części budynku.

Winda

Podobnie jak schody windą przemieszczają się ludzie, którzy odwiedzają położone wyżej części budynku. I tak samo, jak w przypadku schodów winda powinna być dodatkową barierą uniemożliwiającą roznoszenie brudu po wszystkich piętrach. Jednocześnie jednak w windzie się stoi, co wymaga wykorzystania mat, które nie będą się odkształcać – tak, aby nie zostawały na nich odciski budów.

Maty w windzie powinny być bardzo wysokiej jakości. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, w której jedne ich części są całkowicie wytarte, a inne (np. w kącie) – prawie jak nowe. Tak jak na schodach warto wybrać taką matę, która zapobiegnie poślizgnięciom.