Znana chyba wszystkim – przezroczysta folia pakowa stretch – jest materiałem powstającym z polietylenu. Uzyskuje ona bardzo dużą rozciągliwość. Uniwersalny charakter tego produktu sprawił, że jest on popularny w wielu branżach przemysłu, ale znajduje też zastosowanie w gospodarstwie domowym. Producenci folii stretch dostarczają na rynek kilka jej rodzajów, które można podzielić ze względu na: grubość, rozmiar, elastyczność i barwę. Do najbardziej rozpowszechnionych typów należą: folia do pakowania ręcznego, folia jumbo i folia do pakowania maszynowego.

Folia do pakowania ręcznego

Jeden z najczęściej spotykanych rodzajów folii stretch. Służy do pakowania lub grupowania niewielkich przesyłek. Jego rozciągliwość mieści się w przedziale od 120 do 180%. Zapobiega przemieszczaniu się paczek. Jak sugeruje producent folii stretch, znajdzie ona zastosowanie w hurtowniach i halach magazynowych. Jej przeźroczysty wariant ma jeszcze jeden walor – pozwala na odczytywanie kodów znajdujących się pod folią ułatwiając, tym sposobem, segregację przesyłek. Folia pakowa stretch, o nieco mniejszych wymiarach, będzie także pomocą przy wielu czynnościach w gospodarstwie domowych.

Folia jumbo

Jest to specjalny rodzaj folii, która przeznaczona jest do dalszego dzielenia na maszynową i ręczną poprzez nawijanie jej na rolki ręczne. Niezastąpiona w przypadku pakowania wszystkich, większych i mniejszych gabarytowo przedmiotów. Można stosownie dobrać jej rozmiary.

Do pakowania maszynowego

Do jej wykorzystania używane są specjalne maszyny w typie owijarek automatycznych i półautomatycznych. Stosowana najczęściej w celu zabezpieczania ładunków na paletach. Poza tym, posiada identyczne jak pozostałe typy folii cechy. Chroni i zabezpiecza przed uszkodzeniem czy też rozsypaniem się towaru.

Inne, ważne parametry – producent folii stretch

Istnieją także inne, mniej popularne warianty folii stretch. Jest to, na przykład folia samoprzylepna. Stanowi ona świetny materiał do zabezpieczania powierzchni, takich jak drzwi czy szyby okien podczas przeprowadzek i remontów. Folie mogą występować też w różnych kolorach – jak ma to miejsce w przypadku czarnej folii stretch. Ochroni ona pakunek przed niepożądanymi spojrzeniami.