Coraz więcej osób szuka wymarzonej działki pod budowę domu lub rozpoczęcie swojego własnego biznesu. Kryteria wyboru są różne, a działki różnią się między sobą wielkością, kątem nachylenia, lokalizacją oraz otoczeniem. Jak wybrać idealną działkę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kryteria wyboru

Wybór działki jest sprawą niezwykle indywidualną. Niektórzy marzą o działce w pobliżu działki czy jeziora, gdzie w wolnych chwilach będą mogli oddać się przyjemności spędzania czasu na łonie natury. Szukają więc działek oddalonych od innych zabudowań, tak aby zyskać dużo przestrzeni.

Jest też grupa inwestorów, dla której ważna jest bliskość niezbędnej infrastruktury: punktów handlowo-usługowych, szkół, przedszkoli, kościołów czy obiektów sportowych. Nie jest dla nich problemem gęsta zabudowa mieszkalna i grunt w pobliżu centrum miasta może okazać się ich wymarzonym.

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Grunty na sprzedaż zawsze należy kupować z wiarygodnego źródła. W pierwszej kolejności warto upewnić się, że stan prawny działki jest prawidłowy, tzn. nie jest ona obciążona służebnością. Taka przezorność już na etapie poszukiwań pozwoli uniknąć w przyszłości wielu problemów i spraw sądowych.

Dobrą praktyką jest też obejrzenie działki, a nie zakup w oparciu o zdjęcia dostępne np. w Internecie. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzić czy wielkość gruntu, jego kąt nachylenia czy strony świata wpasują się w nasze oczekiwania. Warto też sprawdzić w jak bliskiej odległości znajdują się sąsiedzi oraz czy przypadkiem w pobliżu działki nie znajduje się zakład przemysłowy.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Kupując grunt rolny koniecznie trzeba sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy czy działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. W praktyce będzie to oznaczać możliwość przyłączenia mediów czy doprowadzenia do działki utwardzonej drogi.

Tylko plan zagospodarowania przestrzennego da nam pewność, że grunty na sprzedaż, które możemy kupić w niższej cenie jako rolne będą mogły zostać w przyszłości dostosowane do budowy domu czy punktu handlowo-usługowego.