Praca w biurze traktowana jest przez wiele osób jako mniej ciężką i wymagająca niż chociażby praca na budowie. A jak się okazuje, pracownik biurowy narażony jest na takie samo niebezpieczeństwo pogorszenia się stanu zdrowia, jak każdy inny zawód. Zdecydowanie największy wpływ na to, jak wygodnie i zdrowo będzie wyglądało miejsce pracy, ma użytkowane przez pracownika krzesło biurowe.

Dlaczego fotele biurowe są tak ważne?

Dlaczego jednak to właśnie ten element wyposażenia jest tak ważny? Co powoduje, że to właśnie krzesła biurowe wymieniane są jako te, które są najważniejsze dla poprawnego, komfortowego i co najważniejsze bezpiecznego pracowania? Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście pozycja ciała przy biurku. Niepoprawna pozycja, która przecież utrzymywana jest przez wiele długich godzin każdego dnia, ma ogromny wpływ na to, jaki jest stan kręgosłupa i układu kostnego danego pracownika. Niepoprawna postawa może powodować nie tylko bóle, lecz również zmiany zwyrodnieniowe, które mogą okazać się niemożliwe do usunięcia. Powoduje to, że niezbędne jest kupienie takiego fotela, który będzie odpowiednio dobrany do danego pracownika.

Cechy dobrego fotela obrotowego

Jakie jednak cechy powinny posiadać krzesła biurowe, aby mogły być uznane za odpowiednie? Przede wszystkim muszą posiadać ogromną ilość ustawień i możliwych do regulacji elementów. Zwykłe fotele obrotowe, które zapewniają możliwość jedynie obrócenia siedziska, nie są tymi, które powinny być używane. Dobrej jakości fotele biurowe muszą poza samą możliwością obracania się, posiadać również regulacje pochylenia oparcia, a także pochylenia i wysokości zagłówka, oraz wysokości podłokietników. Jedynie tak kompleksowa i szeroka możliwość regulowani poszczególnych elementów krzesła powoduje, że możliwe jest uzyskanie najlepszych warunków do pracy każdego z pracowników. Jak bowiem wiadomo, fotele obrotowe mogą być takie same, lecz pracownicy z pewnością będą posiadali różny wzrost, postawę ciała, czy też długość kończyn. Powoduje to, że niezbędne jest wybranie modelu fotela posiadającego możliwość dostosowania się do jak największej grupy użytkowników.

Czy to wystarczy?

Takie cechy foteli są oczywiście absolutną podstawą, lecz w ogromnej większości okazują się również całkowicie wystarczające. Rzecz jasna można pokusić się o kupno jeszcze bardziej zaawansowane modele, lecz będzie to już tylko wpływało na komfort, ponieważ bezpieczeństwo zostało już zachowane.