Kontener IBC (czyli z ang. Intermediate Bulk Container) to rodzaj półprzezroczystego paletopojemnika. Jego głównym zadaniem jest przewóz, a także przechowywanie rozmaitych płynów luzem. Warto jednak nieco dokładniej opisać, czym charakteryzuje się tego typu skrzynia na ciecz.
Pojemnik IBC – po co?
Nie jest trudno wyobrazić sobie, jak zachowuje się jakikolwiek płyn w momencie, gdy jest transportowany np. samochodem osobowym. Brak zabezpieczenia przyniesie wiadomy efekt – całość szybko rozleje się dookoła, tworząc przy okazji nieestetyczne zanieczyszczenia. Sytuacja komplikuje się, jeżeli przewozimy większą ilość cieczy, a jeżeli dodamy, że płyn ten jest niebezpieczny, sprawa wygląda zdecydowanie poważniej. Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem różnych substancji, zaopatrują się właśnie w kontenery IBC o rozmaitej pojemności (nawet do 1000 lub 1500 litrów). Tego typu skrzynia na ciecz zwykle stworzona jest z plastiku, jednak najważniejsze jest to, że posiada dodatkowo osłonę w postaci metalowej kraty. Całość zamocowana jest na palecie. W ten sposób płyn umieszczony w pojemniku IBC jest dobrze zabezpieczony. Wszystko stoi stabilnie, jest szczelnie zamknięte i nic nie zagraża wydostaniu się cieczy na zewnątrz, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy skrzynia wykorzystywana jest do przewiezienia chemikaliów. Warto dodać również, że kontener IBC to także oszczędność miejsca, a przez to możliwość jednoczesnego przewożenia i przechowania większej ilości substancji. Ponieważ każdy pojemnik IBC posiada wspominaną paletę, nie ma problemu z tym, by ustawić je na sobie warstwowo.
Zakup kontenera IBC
Ponieważ tego rodzaju skrzynia na ciecz posiada szereg zalet, pojawia się często pytanie o jej zakup. Z tym na szczęście nie ma kłopotu – wystarczy zajrzeć do sklepów internetowych, które mają w swej ofercie pojemniki IBC. Na rynku działa sporo firm, które zajmują się produkcją takich zbiorników. Podczas wyboru trzeba oczywiście zwrócić uwagę na parametry, zwłaszcza na wielkość, wagę i rodzaje substancji, które można przewozić. Bardzo istotną sprawą jest również to, aby dany pojemnik IBC posiadał certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i zgodności z przepisami dotyczącymi pakowania i transportu szkodliwych materiałów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/