Trudno wyobrazić sobie nowoczesny przemysł, bez zastosowania wszechstronnych wyświetlaczy LCD. Być może ich parametry znacznie odbiegają od tego, co oferują teraźniejsze smartfony i telewizory, ale i tak doskonale sprawdzają się one w przemysłowych zastosowaniach. Jakie są główne cechy tych wyświetlaczy?

Cechy charakterystyczne przemysłowego LCD

Większość przemysłowych wyświetlaczy LCD, posiada zewnętrzną warstwę ochronną, która chroni delikatny panel przed oddziaływaniem pyłu, zmiennej temperatury i oczywiście przed uderzeniami mechanicznymi. W związku z tym, zdecydowana większość paneli wyróżnia się dość ciemną barwą, która jest efektem zastosowania tychże filtrów.

Przemysłowy wyświetlacz LCD wyróżnia się też… ograniczoną liczbą wyświetlanych kolorów. Jest to spowodowane koniecznością zmniejszenia poboru energii, ale też redukcją precyzji układu. W przemyśle, gdzie wyświetlany jest np. interfejs oprogramowania maszyny CNC, jakość przedstawionych barw nie musi być tak duża.

Brak panelu dotykowego i większa trwałość

Zwykły, przemysłowy wyświetlacz LCD, nie posiada rozbudowanego panelu dotykowego. Jego funkcjonalność jest ograniczona, gdyż obsługuje się go najczęściej z poziomu zewnętrznych przycisków lub specjalnego rysika. Dzięki temu znacznie lepiej radzi sobie on z wszystkimi niebezpiecznymi czynnikami, takimi jak wilgoć lub drgania.

Przemysłowe wyświetlacze są też lepiej zabezpieczone przed działaniem wysokich i niskich temperatur. Zwłaszcza te ostatnie mogą doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu. Dlatego przemysłowy wyświetlacz LCD jest zabezpieczony przed działaniem zimna, chociażby poprzez zastosowanie specjalnych osłon.

Padające światło…

Zaletą większości przemysłowych wyświetlaczy LCD, jest ich odporność na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Standardowy przetwornik LCD ma z tym poważny problem i – poprzez silne naświetlenie – staje się po prostu nieczytelny. W konstrukcjach przemysłowych nie ma takiego problemu.

Podsumowując, przemysłowe przetworniki LCD nie różnią się zbytnio od swych typowo komercyjnych odpowiedników. Niemniej te niewielkie, wydawałoby się mało istotne różnice sprawiają, że obydwa typu układów różnią się diametralnie między sobą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.