Nadruki na tkaninach pozwalają na ich ożywienie oryginalnym obrazem lub napisem. Niestety, tradycyjne techniki nanoszenia grafiki nie zapewniały wysokiej trwałości czy to na blaknięcie, czy pękanie. Nadruki sublimacyjne są nowoczesną technologią druku cyfrowego, która zapewnia perfekcyjny wygląd, doskonały rezultat i wysoką odporność.

Technologia druku sublimacyjnego – inna niż pozostałe

Tradycyjny nadruk polega na nanoszeniu barwników na materiał. Skądinąd często stosowana technika ma szereg mankamentów, które w bezpośredni sposób wpływają na późniejszą jakość. Z biegiem czasu obraz ulega blaknięciu, ścieraniu i pękaniu. Druk sublimacyjny na tkaninach wyróżnia się perfekcją przez cały okres użytkowania produktu, na którym został on naniesiony.

Technologia wykorzystuje półprzeźroczyste pigmenty sublimacyjne o szerokiej palecie kolorystycznej. Projekt obrazy jest naniesiony na produkt przy pomocy termoprasy. Nadruki sublimacyjne wykonuje się na tkaninach z wysoką zawartością włókien poliestrowych i produktach z polipropylenu. Temperatura termoprasy otwiera włókna poliestrowe i jednocześnie zamienia barwnik sublimacyjny ze stanu stałego w gazowy. Pigmenty wnikają w otwartą strukturę włókien i trwale się z nią łączą. Po obniżeniu temperatury włókna ponownie się zamykają, a uzyskany w ten sposób obraz jest trwałą częścią całości.

Zalety nadruku sublimacyjnego

Jak już wskazano, technologia może być stosowana na tkaninach poliestrowych i produktach polipropylenowych. Z uwagi na wymagania klientów to najszersza grupa poszukiwanych towarów, stąd sublimacja pozwala na zastosowanie w wielu branżach.

Druk sublimacyjny na tkaniach charakteryzuje się możliwością uzyskania realistycznych i głębokich obrazów. Możliwość łączenia kolorów i nanoszenia ich na tkaniny białe i melanżowe to dodatkowa zaleta poszerzająca możliwości zastosowania. Ponadto, druk sublimacyjny na tkaninach gwarantuje trwałość i pełną integrację z materiałem, a tym samym eliminuje ewentualne blaknięcie, czy przebarwienia.

Nadruki w technologii sublimacji nie niszczą i nie uszkadzają podstawowego materiału, który zachowuje swoje pierwotne właściwości i delikatność. W niespełna minutę termoprasa wykonuje oryginalny nadruk. Dzięki optymalnej temperaturze 180 st. C i ciśnieniu wynoszącemu ok. 2,8 bara cały proces produkcyjny jest dokładny,a przy tym nieskomplikowany. Po wystygnięciu tkaniny jej włókna zamykają się, a nadruk tworzy z materiałem spójną całość.