Seniorzy to grupa społeczna, która raczej nie miała możliwości nauczyć się wielu języków obcych. Powodów tej sytuacji jest wiele. A to fakt, że nie mieli na to wcześniej pieniędzy albo nie było w szkole innych języków do nauki niż język rosyjski.

Dlaczego seniorzy tak garną się do nauki języka angielskiego?

Po pierwsze język angielski kojarzy im się z nowoczesnością i postępem. Po drugie są po prostu po ludzku ciekawi, jak to by było, znać dobrze angielski. Po trzecie doskonale wiedzą, że język angielski to we współczesnym świecie klucz, który może otworzyć wiele drzwi i stworzyć całkiem nowe i niedostępne na razie dla nich możliwości.

Po czwarte osoby w podeszłym wieku chcą znać angielski, bo pragną być zorientowani, czym żyje współczesna młodzież oraz świat. Poza tym zdają sobie świetnie sprawę, iż przez nieznajomość języka angielskiego omija ich wiele ciekawych i fascynujących rzeczy, jak możliwość serfowania po Internecie, czy rozumienie, o czym są zagraniczne piosenki.

Gdzie najczęściej seniorzy uczą się języka angielskiego?

Po pierwsze zdecydowana większość osób w podeszłym wieku zapisuje się na lektorat języka angielskiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. To instytucja, w której seniorzy mogą pożytecznie wypełnić swój wolny czas. A nie ma nic przyjemniejszego niż nauka języka angielskiego z potrzeby serca, a nie z przymusu edukacyjnego.

Niektóre starsze osoby poznają język angielski poprzez specjalne oprogramowania do nauki języków lub też kursy online. To bardzo wygodna forma nauczania zwłaszcza dla kogoś, kto ma kłopoty z poruszaniem się i wychodzeniem z domu. A ma multum wolnego czasu, który chce jakoś mądrze wypełnić.

Na co osobom starszym znajomość języka angielskiego?

A choćby po to, żeby pochwalić się nią przed rodziną i znajomymi. Po drugie język angielski czasem przydaje się, gdy spotka się zagranicznego turystę i chce się mu wytłumaczyć, jak dojść do konkretnego budynku czy ulicy.

Znajomość angielskiego jest bardzo pożądana w trakcie wyjazdu na zagraniczną wycieczkę. W końcu seniorzy też mają niekiedy dzieci bądź wnuczki na obczyźnie, do których pragną pojechać. Gdy znają angielski, takie logistyczne przedsięwzięcie wydaje im się bardziej realne i możliwe do przeprowadzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.