Każda osoba, która chciałaby podnieść swoją wartość na rynku pracy, może zdecydować się na naukę obcych języków. Dlatego też nauka niemieckiego od podstaw ma sens w każdym wieku. Niemniej jednak, trzeba wiedzieć, w jaki sposób się uczyć i jakich błędów unikać, by przebiegała ona sprawnie i efektywnie.

Jakich błędów unikać przy nauce języka niemieckiego?

Nauka niemieckiego od podstaw wcale nie jest łatwa, dlatego wiele osób ma z nią ogromne trudności. Warto wiedzieć, jakie przeszkody czyhają na uczniów, którzy chcą nauczyć się języka. Przede wszystkim, nie wolno odkładać nauki na później. Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość, które pozwolą szybciej opanować materiał. Dlatego też na opanowanie słówek i zasad gramatyki warto poświęcić przynajmniej pół godzinki dziennie.

Wielu uczniów popełnia błąd korzystając z przestarzałych metod, które wykazują niską efektywność. Dlatego warto znaleźć taki sposób nauki, który będzie odpowiadał indywidualnymi predyspozycjom i oczekiwaniom.

Nie można również skupiać się na popełnianych błędach – pamiętając, że są one nieodłączną częścią procesu nauki. Warto natomiast odhaczać każdy mały sukces, który zbliża studenta do celu.

Nauka – w grupie czy indywidualnie?

Nauka w grupie jest rozwiązaniem dla osób, w które lubią przebywać w otoczeniu ludzi. To, do jakiej grupy trafi student, będzie zależeć od tego, na jakim poziomie kształtuje się jego znajomość języka. Osoby, które rozpoczynają naukę od podstaw, na pewno trafią do grupy dla początkujących. Minusem tego rozwiązania jest to, że nigdy nie wiadomo, na jakim poziomie będzie kształtować się cała grupa – a może ona skutecznie opóźniać postęp nauki.

Osoby, które są indywidualistami mogą zdecydować się na samodzielną naukę języka niemieckiego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka nauka niemieckiego od podstaw wymaga sporej motywacji i umiejętności organizacji swojego czasu. Brakuje tutaj także osoby, która kontroluje postępy poczynione przez ucznia, a także na bieżąco będzie poprawiać jego błędy, by nie utrwalać złych nawyków językowych. Jednak wiele osób uczy się języków obcych na własną rękę i odnosi spore sukcesy, dlatego nie powinno się kategorycznie odrzucać tej metody.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.