Na rynku funkcjonuje wiele kancelarii notarialnych. W większości miast jest ich nawet kilka. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konkretnego notariusza. Kryteriów jest przynajmniej kilka.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego. To prawnik, który uzyskał nominację notarialną. Jego zadaniem jest stanie na straży przepisów prawnych. W tym celu odpowiedzialny jest za sporządzanie różnego rodzaju aktów prawnych. Mowa tu konkretnie o aktach notarialnych. Mogą być to poświadczenia, odpisy, wyciągi z dokumentów czy wypisy z ksiąg wieczystych. Notariusz stwierdza także prawdziwość dokumentów. Rola notariusza jest zatem niezwykle ważna.

Profil kancelarii notarialnej

Kancelaria notarialna zwykle ma swój profil działalności. Oznacza to, że często specjalizuje się w konkretnych obszarach. Dlatego wybierając kancelarię notarialną kierować należy się jej profilem. Notariusz musi mieć doświadczenie w sprawach, które nas dotyczą.

Referencje i opinie

Wybierając kancelarię notarialną warto również sprawdzić jej referencje i opinie. Te bez problemu często znaleźć można w sieci. Najlepszym wyborem będzie ta kancelaria notarialna, która cieszy się bardzo dobrą renomą. Warto także zapytać rodzinę i przyjaciół, którzy już wcześniej mieli okazję korzystać z usług kancelarii notarialnej.

Wizyta osobista

Zanim podejmie się ostateczną decyzję o wyborze kancelarii notarialnej należy dokonać osobistej wizyty. Podczas takiego spotkania możliwa będzie rozmowa z osobami, które będą miały prowadzić nasze sprawy. To ważne, aby osobiście przekonać czy wybrana kancelaria posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Dzięki osobistej wizycie będzie można również przekonać się o podejściu kancelarii notarialnej do klientów. To także ma niezwykle ważne znaczenie.

Cena usług notarialnych

To czym na pewno nie można się kierować przy wyborze kancelarii notarialnej to koszty jej usług. Te mogą być różne. Wiedzieć jednak trzeba, że notariuszy obowiązują stawki maksymalne na czynności notarialne, których nie mogą przekroczyć. Wybierając notariusza kierować trzeba się przede wszystkim jego doświadczeniem oraz kompetencjami. Koszty usług notarialnych powinny być na drugim miejscu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.