Określenie rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa może być dość skomplikowane. Nie ma tutaj większego znaczenia, jaką metodę wybierzemy. Wielu przedsiębiorców nie posiada zbyt dużego doświadczenia, czy też wiedzy. Jest to sporym utrudnieniem. W takiej sytuacji najprościej jest skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Indywidualne podejście do sprawy

Każde przedsiębiorstwo jest zupełnie inne. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma to, aby wybrać najkorzystniejszą metodę wyceny przedsiębiorstwa. Podstawą jest to, aby zminimalizować ryzyko przekłamana wyniku. Wartość ostateczna powinna zostać podparta konkretnymi dowodami oraz dokumentacją. W innym przypadku spora część firm po prostu zawyżałaby wartość swojej marki.

Należy wspomnieć, że wartość firmy ma duży wpływ na przebieg procesów transakcyjnych. Profesjonaliści do każdej sprawy podchodzą w sposób indywidualny. Wyróżniają się oni rzetelnością oraz szerokim zakresem kompetencji. Ryzyko pojawienia się nieprawidłowości jest minimalne. Nie musimy więc martwić się o swoje interesy.

Sprawny przebieg procesu

Wycena przedsiębiorstwa nie musi trwać przez kilka tygodni. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj skala działalności. Oczywiste jest, że im większa firma, tym trudniej ocenić jej rzeczywistą wartość. Trzeba również wspomnieć, że samodzielna wycena jest bardzo często uznawana za niewiarygodną.

Korzystając z usług ekspertów obniżymy ryzyko podważenia wyniku przez drugą stronę transakcji. Wynika to z faktu, że wycena zrealizowana przez niezależny podmiot jest zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami oraz standardami.

Ochrona interesów

Profesjonalna wycena przedsiębiorstwa jest w szczególności zalecana tym, którzy planują w najbliższym czasie transakcje kapitałowe. Mowa tutaj o m.in. fuzji, czy też sprzedaży udziałów. W ten sposób możemy kompleksowo zabezpieczyć nasze interesy. Pamiętajmy, że jest to mocny argument podczas negocjacji.

Nierzadko zdarza się tak, że druga strona próbuje obniżyć wartość firmy, aby odnieść większe korzyści. Musimy więc liczyć się z tym, że nie każdy podmiot będzie grał czysto. Coraz więcej osób decyduje się na wycenę firmy w celu informacyjnym. Jest to niezbędne do tego, aby rozwijać działalność, a także opracować właściwą strategię.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC