Inwestowanie w nieruchomości to bardzo popularny temat. Wiele osób marzy o dochodzie pasywnym, który pozwala żyć wygodnie i komfortowo. Wydaje się, że wystarczy tylko kupić nieruchomość, wynająć ją i uzyskamy dochód pasywny. To nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jak znaleźć nieruchomość, której wynajem przyniesie przyzwoity dochód?

Jak wybrać rodzaj nieruchomości?

Nieruchomości inwestycyjne to pojęcie bardzo szerokie. Można kupić mieszkanie, lokal użytkowy, zainwestować w apartamenty, candohotele czy aparthotele. Można je nie tylko wynajmować, ale również sprzedawać.

Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym pomysłem na inwestowanie w nieruchomości jest zakup mieszkań do wynajmu. Wynajem długookresowy jest zajęciem, które przynosi pewny i stały dochód. Nie wymaga również dużo pracy.

Innym rodzajem wynajmu jest najem krótkookresowy, który wiąże się z osiągnięciem wyższych dochodów, ale jednocześnie jest zadaniem dużo trudniejszym, które wymaga ciągłej pracy i umiejętności, którymi nie każdy może się pochwalić.

Wynajem krótkoterminowy wiąże się z ustawicznym poszukiwaniem kolejnych klientów, koniecznością przygotowywania mieszkania do kolejnego najmu, rozliczaniem najemców.

A może candohotel lub aparthotel?

Nieruchomości inwestycyjne można również nabyć w budynkach, które są przeznaczone pod wynajem. Taka ofertą są candohotele oraz aparthotele.

Jest to rodzaj nieruchomości inwestycyjnych wybudowany przez dewelopera i przeznaczony do sprzedaży. Nabywca może nieruchomość przeznaczyć na własny użytek, ale również może ją wynajmować. Dla inwestorów, którzy nie chcą samodzielnie zajmować się obsługą nieruchomości jest to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Zakupioną nieruchomość zostawia się pod opieka dewelopera, który odpowiedzialny jest za jej obsługę. Samodzielnie szuka najemców, przygotowuje nieruchomość dla kolejnego klienta, rozlicza najem. Inwestor otrzymuje swój swój udział określony procentowo.

Candohotele i aparthotele przeważnie powstają w budynkach wysokiej klasy, które wyposażone są w sale fitness, basen czy siłownie. Nieruchomość inwestycyjna w ciekawej miejscowości turystycznej może przynosić zadowalający dochód.

Nieruchomości inwestycyjne to łakomy kasek dla osób, które marzą o pasywnym dochodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że chcąc dobrze zainwestować najpierw trzeba poznać lokalny rynek i oczekiwania klientów. Nieruchomość, która nie będzie spełniała oczekiwań najemców może przez długi okres stać pusta , a wszyscy wiedzą, że pustostany to największy wróg inwestora.